Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Izabella Mazurek 12.04.2015

Karel Kryl - trubadur Praskiej Wiosny

- Na początku, jeszcze w liceum malowałem, ale gdy po maturze dostałem gitarę, to pomyślałem sobie, że mogę i wolę malować słowami – powiedział Karel Kryl w rozmowie z Janem Tyszkiewiczem w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1974 roku.
Karel Kryl, koncert w czasie aksamitnej rewolucji w Czechach, Praga 3.12.1989 r.Karel Kryl, koncert w czasie aksamitnej rewolucji w Czechach, Praga 3.12.1989 r.fot. PAP/CTK Michal Dolezal
Posłuchaj
  • "Biografia Karela Kryla - barda czeskiej pieśni podziemnej" - audycja Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa, 1974
Czytaj także

Był wtedy politycznym emigrantem od pięciu lat. Wyjechał ze swojej ojczyzny po stłumieniu przez wojska Układu Warszawskiego tzw. Praskiej Wiosny. Zginęło wtedy 100 osób, a ponad pół tysiaca zostało rannych.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia o wydarzeniach w Czechosłowacji w 1968 roku i udziale polsich wojsk w pacyfikacji powstania - Praga1968.polskieradio.pl

Czeski bard urodził się jako syn drukarza w Kromieryżu 12 kwietnia 1944. Majątek rodziny skonfiskowało państwo czechosłowackie w 1948 roku. Karel Kryl emigrował do Niemiec w 1969 po wydarzeniach Praskiej Wiosny 1968 roku. Był współpracownikiem Radia Wolna Europa.

- Chciałbym być romantykiem, gdybym mógł – mówił Karel Kryl  w 1974 roku w wywiadzie dla Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa.

Posłuchaj archiwalnych audycji o Karelu Krylu i z jego udziałem w serwisie radiawolności.polskieradio.pl
Do Czech wrócił w 1989, w czasie aksamitnej rewolucji, ale nie wrócił na stałe, krytycznie wyrażając się o porewolucyjnych porządkach. Zmarł na serce w klinice w Monachium 3 marca 1994.
Posłuchaj biografii Karela Kryla, którą on sam po polsku opowiadał w studiu RWE w rozmowie z Janem Tyszkiewiczem. Dowiedz się, co odpowiedział pieśniarz na pytanie, jakie jest jego największe życiowe marzenie.

Zobacz nasz serwis o polskich bardach - pieśniniepokornych.polskieradio.pl

im