Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 19.04.2014

Hitler skazał ich na zagładę. "Nie mieli szans na zwycięstwo"

19 kwietnia 1944 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Dysproporcja sił był potworna. Z góry byli skazani na porażkę. - Walczyli o godną śmierć - mówią dziś historycy.
Na podstawie tego zdjęcia stracono SS-mana Josefa BloescheNa podstawie tego zdjęcia stracono SS-mana Josefa BloescheArchiwum IPN
Posłuchaj
  • Uroczystości ku pamięci bohaterów getta warszawskiego. Ewa Prończuk, sekretarz Towarzystwa Żydów w Polsce o wyjątkowości tego dnia (IAR)
  • 71 rocznica wybuchu powstania w Getcie. Ewa Prończuk, sekretarz Towarzystwa Żydów w Polsce o znaczeniu tamtych wydarzeń (IAR)
  • Plan obchodów 71 rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Ewa Prończuk, sekretarz Towarzystwa Żydów w Polsce (IAR)
Czytaj także

Od rana w Warszawie 400 wolontariuszy będzie rozdawało żonkile. To symboliczny kwiat. Marek Edelman w każdą rocznicę wybuchu walk składał właśnie żonkile przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

- To akcja poświęcona pamięci bohaterów w getcie warszawskim - mówi koordynatorka akcji Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Główne uroczystości upamiętniające wybuch powstania rozpoczną się w południe.

Warszawa odda hołd uczestnikom powstania>>>

- Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i stopniowe mordowanie jego mieszkańców - przypomina Michał Majewski z działu naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwsze próby zlikwidowania żydowskiej dzielnicy Niemcy podjęli już w styczniu ale nie dokończyli akcji. Ponowili ją w kwietniu. - Wtedy do boju ruszyło kilkuset słabo uzbrojonych bojowców, którzy przede wszystkim walczyli o godność, ponieważ szans na zwycięstwo nie mieli żadnych - mówi Majewski.

Niemcy mieli przewagę liczebną oraz militarną. Bojowcy - bardzo mało, słabej jakości broni. Walczyli kamieniami, "koktajlami Mołotowa", oraz ręcznie robionymi granatami.
Mimo miażdżącej przewagi hitlerowcy dopiero po około miesiącu walk spacyfikowali powstańców z getta. Są dwie symboliczne daty: 8 maja, kiedy samobójstwo popełnił przywódca powstania, Mordechaj Anielewicz. Wtedy zastąpił go Marek Edelman. Druga data to 16 maja, kiedy naziści ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego, wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na ul. Tłomackiej.
W starciach zginęło około 7 tysięcy Żydów, część na skutek pożarów lub zaczadzenia. Według różnych szacunków, od 43 do 60 tysięcy Żydów zostało wywiezionych do obozów zagłady, przede wszystkim do Treblinki, Auschwitz i Majdanka. Straty niemieckie są nieznane, wynoszą najprawdopodobniej kilkuset żołnierzy.

Getto zostało doszczętnie zniszczone. Zrównane z ziemią.

FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>

IAR/asop