Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 10.05.2014

Toruń: odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych

Monument ustawiono przed Muzeum Etnograficznym.

W uroczystościach uczestniczył Tadeusz Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego, więźnia obozu w Stutthofie, inwigilowanego przez służbę bezpieczeństwa do 1990 roku i bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego.
Tadeusz Płużański powiedział, że ten dzień jest dla niego wyjątkowy. - To jest dzień, w którym żołnierze wyklęci wracają do świadomości Polaków. To dzień, w którym im się stawia pomniki, a nie ich oprawcom. To jest dzień, kiedy możemy powiedzieć, że ta podziemna armia powraca - podkreślił.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
- To będzie materialny znak toruńskiej pamięci o polskich żołnierzach wyklętych. Ta pamięć wyrasta z losów niejednej rodziny naznaczonej żołnierskim heroizmem i dotkniętej następnie traumatycznymi prześladowaniami - oświadczył prezydent Torunia Michał Zaleski.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński, przypomniał, że żołnierze wyklęci prezentowali system wartości, który stał w sprzeczności z systemem komunistycznym. - Chodziło o to, by mordując tych ludzi, grzebiąc ich w nieznanych miejscach, w pewien sposób niszczyć te wartości, które reprezentowali. Dziś już wiemy, że tych wartości się zniszczyć nie da. Te wartości ostatecznie zwyciężyły - zaznaczył.
Profesor Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał, że na monument trzeba było długo czekać. - Jest pomnik. Będzie on świadczył o tym, jak wielkimi, wspaniałymi bohaterami byli żołnierze wyklęci - oznajmił.
Zobacz serwis specjalny: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI>>>
Wcześniej ulicami toruńskiej Starówki przeszedł IV Marsz Rotmistrza Pileckiego, który jako jedyny w historii dobrowolnie i na ochotnika dał się ująć nazistom, aby trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Stworzył tam strukturę konspiracyjną, liczącą ponad 800 osób.
>>> O Witoldzie Pileckim w Radiach Wolności >>>
W uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy. Hołd żołnierzom wyklętym oddali również samorządowy, kombatanci i duchowni. Wiersz Zbigniewa Herberta "Wilki" wyrecytował warszawski aktor Jerzy Zelnik.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk