Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 18.10.2014

30. rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Biskup: walczył o wolność

Tłumy wiernych wzięły udział w uroczystościach we Włocławku związanych z 30 rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Wśród gości był m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Biskup włocławski Wiesław Mering podczas uroczystości na tamie włocławskiej z okazji 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego PopiełuszkiBiskup włocławski Wiesław Mering podczas uroczystości na tamie włocławskiej z okazji 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego PopiełuszkiPAP/Tytus Żmijewski
Galeria Posłuchaj
  • Uroczystości 30. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Relacja Marka Ledwosińskiego (Polskie Radio Pomorza i Kujaw/IAR)
  • Jarosław Kaczyński, prezes PiS: znałem księdza Jerzego z jego kazań (IAR)
  • Ks. Jerzy Popiełuszko - mniej znane fakty biografii (Ślady na piasku/ Jedynka)
  • Audycja refleksyjna w opracowaniu Wacława Pomorskiego i realizacji Barbary Nawratowicz - poświęcona Jego pamięci. W audycji m.in.: "pożegnanie ks. Jerzego" - mówi Tadeusz Nowakowski; "Ojcze mój..." - recytacja; fragm. przemówienia Ojca Św. Jana Pawła II - o kapłanie żoliborskim; "Pacież za zmarłych" (A. Oppman); fragm. wypowiedzi ks. J. Popiełuszki
  • Zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki - aud. Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej", komentarz prof. Andrzeja Paczkowskiego (03.06.1997)
  • "Sumienie ludzkie jest największą świętością" - fragm. homilii wygłoszonej w Bydgoszczy przez ks. Jerzego Popiełuszkę. (PR, 19.10.1984)
Czytaj także

W czasie mszy wierni modlili się o rychłą kanonizację kapelana Solidarności.

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prymas: zło dobrem zwyciężaj >>>

We mszy świętej przed polowym ołtarzem na dziedzińcu Sanktuarium Męczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki uczestniczyło ponad tysiąc osób. Wcześniej ostatnią drogą księdza Jerzego - szosą biegnącą przez włocławską zaporę - przeszła procesja. Ordynariusz włocławskiej diecezji biskup Wiesław Mering podziękował, że kapelan Solidarności "nie oddał swego serca w służbę nienawiści".

- Dzień sprzed 30 lat zapamiętamy na zawsze. Ten zaledwie (stażem - przyp. PAP) 12-letni ksiądz, którego słuchała cała Polska, który nie głosił nienawiści, choć walczył. Walczył o wolność, którą Bóg wyposażył człowieka. Walczył o prawdę, o godność o sprawiedliwość społeczną, wartości. Walczył orężem wydawałoby się najbardziej kruchy z możliwych, dobrem, swoim młodzieńczym zapałem, wiernością kapłańskiej służbie, którą dopiero co zaczął - powiedział biskup Mering.

Biskup przypomniał, że ta nauka potrzebna była kiedyś, ale aktualna jest również dzisiaj. Wspomniał też matkę księdza Jerzego, Mariannę Popiełuszko, która każdego roku w rocznicę śmierci syna przyjeżdżała na włocławską tamę.

"Przesłanie ks. Popiełuszki jest ciągle aktualne"

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, a także związkowcy z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. Obecne były delegacje "Solidarności" różnych zakątków Polski.

Prezes
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas uroczystości z okazji 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki fot. PAP/Tytus Żmijewski

Według Kaczyńskiego przesłanie ks. Popiełuszki jest ciągle aktualne. - Dzisiaj mechanizmy demokratyczne istnieją. Władza jest wyłaniana demokratycznie przez społeczeństwo, ale mylą się i to bardzo ci wszyscy, którzy chcą uznawać że ten mechanizm to rozwiązanie wszystkich problemów. (...) Papież Jan Paweł II widział to już bardzo dawno, gdy mówił, że demokracja bez wartości zmienia się nieuchronnie w jawny lub ukryty totalitaryzm. I dziś mamy to zjawisko w skali światowej i mamy je także w Polsce. Wszelkie wartości są odrzucane z całą mocą - podkreślał prezes PiS.

Morderstwo we Włocławku

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i brutalnie zamordowany przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego zwłoki wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. Kapitan Grzegorz Piotrowski, porucznik Leszek Pękala i porucznik Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki. Ich przełożony pułkownik Adam Pietruszka został skazany za sprawstwo kierownicze zbrodni. Sąd wymierzył Grzegorzowi Piotrowskiemu karę 25 lat pozbawienia wolności, Adamowi Pietruszce - 25 lat, Leszkowi Pękali - 15 lat, Waldemarowi Chmielewskiemu - 14 lat. W wyniku interwencji szefa MSW generała Czesława Kiszczaka w apelacji zmniejszono kary Pietruszce, Pękali i Chmielewskiemu.

Proces toruński, jak późniejszy proces szefów departamentu IV MSW generałów Ciastonia i Płatka nie ustalił wszystkich okoliczności i motywów zbrodni. Ostatni skazany w tej sprawie Grzegorz Piotrowski wyszedł z więzienia w 2001 roku.

W 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Miesiąc temu we Francji rozpoczął się jego proces kanonizacyjny.

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>

IAR/PAP, to