Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 22.01.2015

Polskie Radio wydało wyjątkowy album poświęcony powstaniu styczniowemu

Na ośmiu płytach znajdziemy 68 audycji, które były emitowane od stycznia do końca grudnia 2013 roku na antenie radiowej Jedynki. Do płyt dołączona jest stustronicowa książeczka.
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o albumie (IAR)
Czytaj także

- Od powstania styczniowego minęło 150 lat, więc żadnych archiwalnych materiałów dźwiękowych nie ma, jednak autorzy cyklu - Dorota Truszczak i Andrzej Sowa - doskonale wykorzystali dokumenty - wyjaśnił prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - To, co się ukazało na antenie było właściwie dźwiękową kroniką powstania styczniowego - wytłumaczył.
Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia
Jak powiedziała Truszczak, każda z audycji jest oddzielną opowieścią, zawiera wypowiedzi historyków i materiały archiwalne. W każdej audycji są też wyjątkowe wywiady, na przykład z Romualdem Trauguttem czy Aleksandrem Wielopolskim. - Ta oryginalna forma i dodatkowe efekty dźwiękowe skracają dystans, jaki dzieli nas od powstania styczniowego - stwierdziła.
Patronat nad cyklem radiowym objął prezydent Bronisław Komorowski.
Album został wydany przez Polskie Radio przy współpracy Fundacji PZU.
***
Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk