Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Piotr Dmitrowicz 25.07.2011

Ekshumacja na Wołyniu

Na tak zwanym "trupim polu" w pieciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał. Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci.
Fragment okładki książki Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko - ukraiński 1943-1947Fragment okładki książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko - ukraiński 1943-1947"mat. promocyjne

Polscy archeolodzy wyjeżdżają na Wołyń, gdzie rozpoczną ekshumacje Polaków z nieistniejących już wołyńskich wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka. Na mocy ustaleń ze stroną ukraińską polscy i ukraińscy archeolodzy rozpoczną ekshumacje osób, które leżą na tak zwanym "trupim polu", na którym prawdopodobnie w pieciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał. Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci.
Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie to już kolejna ekshumacja ofiar ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. Do pierwszej doszło w 1992 roku, w trakcie prac znaleziono wtedy 320 osób, które są pochowane na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki.

Po zakończeniu prac ekshumowane osoby zostaną pochowane obok mogiły zbudowanej w 1992 roku na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zbuduje tam pomnik, który zostanie odsłonięty wraz z pomnikiem upamiętniającym ofiary ukraińskie zamordowane w akcjach odwetowych w miejscowości Sahryń położonej na Lubelszczyźnie.

Na uroczystościach odsłonięcia pomników mają być obecni prezydenci Polski i Ukrainy.
Maciej Dancewicz dodał, że wart podkreślenia jest fakt, iż rozmowy ze stroną ukraińską prowadzone były w bardzo dobrej atmosferze a prace ekshumacyjne będą prowadzone przez polskich i ukraińskich archeologów.

Rzeź wołyńska rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku masową akcją przeciwko ludności polskiej przeprowadzoną przez Ukraińską Powstańczą Armię - UPA. Ataki dokonane 11 lipca 1943 roku były jednymi z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się nacjonaliści ukraińscy w latach 1942 - 1944. W ciągu lipca 1943 roku oddziały UPA zorganizowały około 530 napadów. Pod hasłem "Śmierć Lachom" wymordowano wówczas kilkanaście tysięcy Polaków. Szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wynoszą około 60 tysięcy pomordowanych.

Strona ukraińska ocenia swoje straty - w wyniku polskich akcji odwetowych - na 10, a nawet 20 tysięcy ofiar, przy czym część z nich zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.