Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 23.03.2012

Pamięci rodziny zamordowanej przez hitlerowców

W Markowej (Podkarpackie) uczczono 68. rocznicę mordu ośmiorga Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę ich dzieci.
Pamięci rodziny zamordowanej przez hitlerowcówmarkowa.pl

"Perłą na dywanie historii" nazwał metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik postawę rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta, którzy stracili życie za to, że ukrywali swoich żydowskich sąsiadów.
Obecny na obchodach Eli Zolkos - przedstawiciel Związku Wyznanioowego Gmin Żydowskich - podkreślił, że rodzina Ulmów jest jedną z wielu polskich rodzin, które ratowały Żydów i społecznośś żydowska tego nigdy nie zapomni. Już dziś do Markowej przyjeżdżają wycieczki młodzieży szkolnej z Izraela, gdyż w programie nauczania mają żywe lekcje historii.

Powstanie muzeum

Podczas tegorocznych uroczystości podpisano m.in. akt erekcyjny budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone w 2013 r., a otwarcie zaplanowano na marzec 2014 r. Budynek będzie miał kształt długiego prostokąta, zakończonego trójkątnym, ostrym dachem. Bryła obiektu ma zdecydowanie wchodzić w głąb ziemi.
Uroczystości w Markowej trwały od początku tygodnia. Złożono kwiaty na grobie Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz na mogiłach Szallów i Goldmanów na Cmentarzu Ofiar Wojennych Hitleryzmu w Jagielle-Niechciałkach k. Przeworska.

W kościele w Markowej odprawiono mszę św. w intencji beatyfikacji rodziny Ulmów. Metropolita przemyski abp Józef Michalik, który przypomniał życiorys Józefa Ulmy, powiedział w kazaniu, że świadectwa dawane "w trudnościach są szczególnie cenne".
W Domu Wspólnoty Markowskiej 20 potomków rodzin, które ratowały Żydów, otrzymało wyemitowane przez Narodowy Bank Polski okolicznościowe monety "Polacy ratujący Żydów - rodziny Ulmów, Kowalskich, Baranków". NBP wyemitował 40 tys. srebrnych monet dwudziestozłotowych oraz 800 tys. monet dwuzłotowych.

/

fot. NBP
Na tegoroczne uroczystości do Markowej przyjechała także grupa 160 młodych Izraelczyków. Inicjatorem ich przyjazdu do Polski był Abraham Segal, który w czasie okupacji niemieckiej był ukrywany w tej miejscowości.
Rankiem 24 marca 1944 r. w Markowej Niemcy zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię; kobieta zaczęła rodzić w trakcie mordu. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię.
Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem, działaczem katolickim i ludowym w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Jego wielką pasją było fotografowanie. O dwanaście lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.


W 1995 r. Józefa i Wiktorię odznaczono medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. W Kościele katolickim od 2003 r. trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Wiosną ubiegłego roku zakończył się jego polski etap.
W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej żyło ok. 120 Żydów.

gs