Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 24.04.2012

Egzamin gimnazjalny 2012. Pytania z historii "dość trudne"

Uczniowie, którzy napisali egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie podzieli się swoimi wrażeniami.
Egzamin gimnazjalny 2012. Pytania z historii dość trudnePAP/Darek Delmanowicz

ARKUSZE>>>
Odpowiedzi do egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie>>>
Egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczął się o godz. 9 i trwał godzinę. Uczniowie gimnazjum nr 2 w Warszawie ocenili, że sporo pytań historycznych było dość trudnych.
Mało wos-u, dużo historii
- Było mało zadań z wiedzy o społeczeństwie, większość była z historii. Było też trochę pytań z historii sztuki np. były dwa zdjęcia i trzeba było napisać, czy to architektura grecka, czy rzymska i wyjaśnić dlaczego tak sądzimy - mówi gimnazjalistka.
Więcej informacji o egzaminach gimnazjalnych 2012>>>
- Było graffiti z Marią Skłodowską-Curie, nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego w Warszawie. Trzeba było napisać, gdzie się znajdowało jej miasto w czasie trzeciego rozbioru Polski, pod jakimi zaborami, z którego wieku jest to graffiti i za co dostała Nobla - dodaje jej koleżanka.
- Mnie sprawiła trudność chronologia królów, czyli mieliśmy podać kto był czyim ojcem - przyznaje inna uczennica.
Przepytani przez reportera Informacyjnej Agencji Radiowej chłopcy przyznali, że przy wielu zadaniach strzelali.
We wtorek (o godz. 10.45) uczniowie zmierzą się jeszcze z egzaminem z języka polskiego. W środę gimnazjaliści napiszą egzamin z przedmiotów przyrodniczych (godz. 9) i matematyki (godz. 10.45). W czwartek zmierzą się z egzaminem z języka obcego nowożytnego (godz. 9 - poziom podstawowym, godz. 10.45 - poziom rozszerzony).
Egzamin gimnazjalny 2012 z historii i wos>>>
Egzamin gimnazjalny 2012 z języka polskiego>>>
Zmiany w organizacji egzaminów i punktacji
Od 2012 roku w ramach dwóch bloków - humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego - uczeń zdaje nie dwa, ale cztery egzaminy. Blok humanistyczny podzielono bowiem na egzamin z historii i społeczeństwa oraz egzamin z języka polskiego. Blok matematyczno-przyrodniczy podzielono z kolei na egzamin z przedmiotów przyrodniczych i egzamin z matematyki. Również egzamin z języka obcego nowożytnego podzielono - na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.
Egzamin gimnazjalny - nowa formuła>>>
Nie zmieniła się główna zasada: przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie można go nie zdać. Jednak wynik - podawany w procentach i centylach* - będzie miał decydujące znaczenie w procesie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach swojego egzaminu. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
* Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego zakresu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład zdający, którego wynik centylowy w zakresie matematyki wynosi 85, dowie się, że 85 proc. wszystkich gimnazjalistów uzyskało za zadania matematyczne wynik taki sam jak on lub niższy, a 15 proc. gimnazjalistów uzyskało wynik wyższy.
IAR,CKE,kk