Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 05.07.2012

Coraz więcej pieniędzy dla Muzeum Historii Żydów

Aż 7 milionów dolarów trafiło do Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest to kolejna dotacja, która zostanie wykorzystana na stworzenie wystawy muzeum.
Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, w Warszawie. Podczas konferencji ogłoszona została nowa dotacja Taube Philanthropies oraz Fundacji Koret na realizację Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, w Warszawie. Podczas konferencji ogłoszona została nowa dotacja Taube Philanthropies oraz Fundacji Koret na realizację Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. PAP/Grzegorz Jakubowski

Darczyńcą jest Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Dzięki tym pieniądzom tworzenie stałej wystawy wkroczy w kolejną fazę przygotowań, których zwieńczeniem będzie otwarcie muzeum jesienią 2013 roku. Wystawa będzie zajmowała ponad 4 000 metrów kwadratowych.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślał, że realizacja muzeum postępuje bardzo szybko, a - co najważniejsze - w nietypowym dla Polski systemie. Prywatni inwestorzy i darczyńcy spotykają się Ministerstwem Skarbu Państwa, by realizować jedno z najważniejszych przedsięwzięć muzealnych w Polsce. Ta placówka jest spełnieniem ważnego zadania, jakim jest pokazanie wspólnej historii Polaków i Żydów - podkreślał minister Zdrojewski.
Tad Taube, przewodniczący Taube Foundation for Jewish Life and Culture i Konsul Honorowy RP w Kalifornii podczas uroczystości tłumaczył, że na początku budowy muzeum o pieniądze nie było łatwo, lecz idea tej placówki przyciągnęła darczyńców nie tylko ze środowisk żydowskich.

Muzeum dla wszystkich
Przewodniczący Rady Muzeum Marian Turski podkreślał, że będzie to placówka nie tylko dla Żydów. To muzeum jest dla wszystkich, Żydów i nie Żydów, dla polskiej młodzieży i dorosłych, żeby zrozumieli o kogo chodzi. Zaś młodzież z Izraela dowie się więcej o swoich korzeniach i o miejscu, gdzie powstawał ruch Chasydów czy BUND - tłumaczył.
Koordynator projektu wystawy Barbara Kirshenblatt-Gimblett wyjaśniała, że ekspozycja tego muzeum będzie tylko w niewielkim stopniu przypominała o Holocauście, a przede wszystkim pokaże 1000 lat obecności Żydów w Polsce.

Słuchaj więcej na temat Żydów w Radiach Wolności >>>
W ten sposób chcemy przypomnieć Żydom o ich dziedzictwie i o ich przeszłości tutaj w Polsce i ponownie połączyć Polaków i Żydów. Mam wrażenie - mówiła - że historia Żydów odeszła nieco na drugi plan i została przesłonięta tragedią Holocaustu. Więc naszym zadaniem jest odzyskanie historii Żydów w Polsce.
Zwiedzający wystawę prześledzą losy diaspory przez kolejne wieki, aby na końcu poznać obecną sytuację Żydów w Polsce i na świecie. Po drodze zobaczą między innymi jeden z najciekawszych obiektów, który powstał z myślą o Muzeum - replikę drewnianego, pokrytego polichromią dachu synagogi z Gwoźdźca. Poznają wiek złoty społeczności żydowskiej w okresie świetności państwa polskiego, wejdą na międzywojenną ulicę, zobaczą getto oczyma jego mieszkańców.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, sm