Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 31.08.2012

32. rocznica sierpnia: otwarto wystawę o Annie Walentynowicz

Wystawę, która jest umieszczona na otwartym terenie niedaleko domu słynnej opozycjonistki, przygotował gdański oddział IPN.
Prezes Instytutu doktor Łukasz Kamiński ogląda wystawęPrezes Instytutu doktor Łukasz Kamiński ogląda wystawęPAP/Adam Warżawa

- Gdańsk 31 sierpnia, nie ma lepszego miejsca i czasu, aby pamiętać o Annie Walentynowicz, aby pamiętać o ludziach Solidarności, którzy swoje całe życie poświęcili dla tego, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym demokratycznym kraju – mówił podczas ceremonii otwarcia Piotr Duda, obecny szef "Solidarności”.

W otwarciu uczestniczył też szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, który mówił o inspiracji, jaką daje "wielka postać Anny Walentynowicz”. - Ktoś mógłby powiedzieć: nie została ministrem, nie objęła ważnych funkcji państwowych, jej życie było w pewnym sensie prostym życiem w dobrym znaczeniu tego słowa, ale spójrzmy na nie, jako na bardzo prostą drogę osoby, która zawsze szukała możliwości zrobienia czegoś dla innych – mówił Kamiński.

/

Wystawa w sposób całościowy opowiada o życiu Walentynowicz. Na 18 planszach znalazły się zdjęcia, fotokopie dokumentów archiwalnych (m.in. decyzji SB o internowaniu opozycjonistki) i opisy. Wszystko to można oglądać na skwerze przy ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku aż do 20 września.

Zobacz serwis Polskiego Radia - Sierpień 80 >>>

Anna Walentynowicz działała w podziemiu od 1978 roku, gdy dołączyła do Wolnych Związków Zawodowych. Dwa lata później została wyrzucona ze Stoczni Gdańskiej, co było bezpośrednim powodem wybuchu strajku 14 sierpnia 1980 roku, z którego wyłonił się niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". W stanie wojennym była internowana, później kilkukrotnie aresztowana. Jak wiemy dziś z dokumentów SB w 1981 roku do jej inwigilacji przypisanych było około 100 agentów Służby. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.