Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 28.02.2013

Prezydent uhonorował Żołnierzy Wyklętych

- Ojczyzna Wam dziękuje, stara się pamiętać o wszystkich zasługach i utrwalać pamięć o tych najtrudniejszych chwilach - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski i odznaczeni Żołnierze WyklęciPrezydent Bronisław Komorowski i odznaczeni Żołnierze WyklęciPAP/Jacek Turczyk

Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent odznaczył w czwartek 18 osób. - Trwaliście na posterunkach walki o wolność, o niepodległość, o suwerenność Polski - powiedział do zebranych Komorowski.
Prezydent zwrócił uwagę na to, że walka Polaków o niepodległość podjęta w Powstaniu Styczniowym częściowo zakończyła się w 1918 roku. - Patrząc na państwa, myślę, że historia polska zatoczyła wielkie koło, i (...) państwo - jako ostatni żołnierze II Rzeczypospolitej - trwaliście na posterunkach walki o wolność, o niepodległość, o suwerenność Polski. (...) Nie wszyscy, ale doczekaliśmy razem wolnej najjaśniejszej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent.
Historia na stronie polskieradio.pl>>>

Bronisław Komorowski powiedział, że w piątek będzie w Żyrzynie, gdzie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zwycięską Bitwę pod Żyrzynem z czasów Powstania Styczniowego. - To takie miejsce, które w sposób symboliczny wiąże dwie tradycje - Powstania Styczniowego i walki Żołnierzy Wyklętych - dodał. Zwrócił uwagę, że Żyrzyn był miejscem akcji żołnierzy podziemia zbrojnego w 1945 r., którzy zdobywali mundury sowieckie, zdobywali ciężarówki, które później posłużyły do rozbicia więzienia w Puławach.
Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony w lutym 2011 roku, upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy swoją walkę o wolną Polskę z reżimem komunistycznym przepłacili życiem, lub też przez prawie pół wieku żyli w PRL-u z piętnem "bandytów" i "faszystów", jak określała ich komunistyczna propaganda.
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 roku siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, prezydent.pl, kk

''