Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 12.05.2013

Zbrodnie PRL-u: owiane tajemnicą czy wyjaśnione?

Sprawa porwania i zabójstwa licealisty Bohdana Piaseckiego była jedną z najgłośniejszych. W 1959 roku Polskie Radio wyemitowało nagranie z żądaniami okupu rzekomych porywaczy. Milicja otrzymała 16 tomów akt z informacjami od obywateli. Jednak żadna z poszlak nie okazała się prawdziwa.
Czarna wołga. Kryminalna historia PRL fragment okładki "Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” fragment okładkimat.promocyjne
Posłuchaj
  • Zagadki kryminalne i tajemnicze napady w PRL (Trójkowy wehikuł czasu)
Czytaj także

Co istotne, wiedziano wówczas, że porwany w 1957 roku nastolatek nie żyje. - Moim zdaniem sprawa została wyjaśniona, tylko informacja o tym nigdy nie dotarła do opinii publicznej. Może kiedyś uda nam się w archiwach trafić na świadczące o tym dokumenty - mówi Przemysław Semczuk, autor książki "Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”. Jak przypomina w sprawie zabójstwa Bohdana Piaseckiego istniało bardzo wiele hipotez. Mówiono, że to zbrodnia polityczna, zemsta na ojcu chłopca za jego obecne lub przedwojenne działania, kiedy był przywódcą falangi.

Wiele emocji budziła także sprawa Jerzego Paramonowa, bandyty napadającego m.in. na milicjantów, a kradzioną im broń wykorzystującego podczas napadów rabunkowych. W październiku 1955 roku Paramonowa złapano, w listopadzie po trzy dniowym procesie został skazany na karę śmierci i powieszony. - Jeszcze w latach 50. zaczęto śpiewać o nim piosenki, stał się bohaterem ulicy. Był zwykłym bandziorem, ale fakt, że atakował milicjantów sprawił, że stał się gloryfikowany - ocenia gość "Trójkowego wehikułu czasu".

Media w PRL starały się nie niepokoić obywateli, dlatego zdawało się, że wielkie przestępstwa (porwania, napady, zbrodnie) mają miejsce jedynie na zachód od Łaby (bo informacje o wielkich przestępstwach na Zachodzie publikowano chętnie)... Jednak raz na jakiś czas dochodziło do wydarzenia tak spektakularnego i szokującego, że nie dało się go ukryć. Po latach zarówno te tajne, jak te (częściowo) ujawnione historie zrekonstruował w swojej książce "Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” Przemysław Semczuk.

"Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” to nie tylko opowieść o słynnym samochodzie, który budził postrach wśród rodziców dorastających dzieci. To także historia "psychopaty ciemności", który objawił się w Jeleniej Górze, to proces Nasierowskiego, to śmierci na polskich statkach…O książce rozmawialiśmy w "Z najwyższej półki"

Dziś nadaliśmy następujące utwory (z gwiazdką – po raz pierwszy w Wehikule):

1. *Janusz Sent: Trzecia runda (1961) 3’03”

2. Breakout: Oni zaraz przyjdą tu (1971) 2’59”

3. * Nurt: Morze ognia (1972) 3’07”

4. *SBB: Ballada o pięciu głodnych (1974) 3’59”

5. Klan: Automaty (1970) 3’14” (fragment)

Zapraszamy na "Trójkowy Wehikuł Czasu" w każdą sobotę o godz. 15.00

Do usłyszenia za tydzień! – AO & JS