Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 23.07.2013

Tata Kazika, czyli naczelny architekt Płocka

Płock to miasto historyczne. Swą siedzibę mieli tam Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Stanisław Staszewski - tata Kazika - pracował tam jako architekt w latach 1960-1965. Wówczas powstały niezapomniane piosenki "Celina”, "Baranek" czy "Inżynierowie z Petrobudowy”.
Fragment okładki płyty zespołu Kult Tata 2, na zdjęciu Stanisław StaszewskiFragment okładki płyty zespołu Kult "Tata 2", na zdjęciu Stanisław Staszewski mat. prom./S.P. Records

Stanisław Staszewski, wraz z inżynierami z Petrobudowy, rozpoczął odbudowę Płocka. To właśnie tacie Kazika miasto zawdzięcza swoja trasę spacerową na Wisłą. Staszewski nie tylko doglądał postępu prac, ale był też inicjatorem powstania deptaka.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Obok działalności zawodowej, Stanisław Staszewski udzielał się też towarzysko. Wraz z Kazimierzem Kokoszczyńskim i Antonim Lorencem tworzyli klub "Marabut” zrzeszający inżynierów. Niezapomniane były także spotkania towarzyskie organizowane u taty Kazika w domu. - Miał bardzo lekkie pióro. Podczas imprezy potrafił zniknąć na chwilę i pojawić się z dwiema gotowymi zwrotkami - wspominają inżynierowie. Bohaterki "Celiny" i "Baranka" istniały naprawdę, choć Staszewski opisując je puścił wodze fantazji.

W reportażu po Płocku oprowadzają inżynierowie z Petrobudowy, którzy pamiętają tatę Kazika.  W audycji wypowiadają się Kazimierz Kokoszycki i Tadeusz Kulas, a także Antoni Lorenc z płockiego muzeum i Maciej Kulas.

Autorką reportażu "Inżynierowie z Pertrobudowy" jest Dorota Boniecka-Górny.

"Reportaży " na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

gs