Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.08.2013

PiS: pomnik Pileckiego zamiast radzieckiego obelisku

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości proponują, żeby na Placu Wileńskim upamiętnić rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, według projektu radnych PiS, miałby zająć miejsce kontrowersyjnego pomnika Braterstwa Broni, zwanego także "pomnikiem czterech śpiących". Fundatorem pomnika miałoby być m. st. Warszawa.
- Chcemy, by pomnik Pileckiego stanął na placu Wileńskim w Warszawie, dokładnie tam, gdzie przygotowany jest cokół dla tzw. pomnika Braterstwa Broni. Uważamy, że jest to miejsce idealne, pomnik rotmistrza byłby symbolem zwycięstwa państwa podziemnego, żołnierzy wyklętych, polskich patriotów nad sowiecką zarazą i bolszewizmem - powiedział przewodniczący Klubu Radnych PiS Maciej Wąsik.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
- Przeniesienie pomnika czterech śpiących nie powinno budzić żadnych kontrowersji ze strony rosyjskiej - oceniła Olga Johann wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. W Warszawie jest park-cmentarz żołnierzy radzieckich więc krzywda pomnikowi się nie stanie, gdy zostanie tam przeniesiony - stwierdziła Johann.
Pomnik Braterstwa Broni, zwany "pomnikiem czterech śpiących", został wybudowany w 1945 roku na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ. Autorstwo projektu pomnika przypisuje się radzieckiemu majorowi A. Nieńko, który jest także autorem Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w warszawskim Parku Skaryszewskim. Projekt zrealizowali architekci i rzeźbiarze pracujący w Biurze Odbudowy Stolicy.
Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach. W 2009 r. Rada m. st. Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''