Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 10.09.2013

"Żywe pochodnie”. Oni budzili sumienia narodów

Ryszard Siwiec to pierwszy obywatel bloku komunistycznego, który swoją samobójczą śmiercią przez samospalenie wstrząsnął sumieniem świata. Po czynie Polaka w innych krajach pojawili się kolejni protestujący w ten sposób.
Student Jan PalachStudent Jan Palach PAP/CTK

Usłyszcie mój krzyk! 45. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca - serwis specjalny >>>

8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, podpalił się Ryszard Siwiec.
Okazuje się, że wzorem Polaka, który odważył się tak "głośno” i zdecydowanie powiedzieć "nie” systemowi, poszli inni. Młody Węgier Sándor Bauer, czy dwudziestoletni żydowski student z Łotwy Ilja Rips, czy dziewiętnastoletni robotnik Romas Kalanty, który 14 maja 1972 roku podpalił się w Kownie w proteście przeciwko okupacji Litwy. Z dużym odzewem w społeczeństwie wschodnioniemieckim spotkał się także przypadek ewangelickiego duchownego Oskara Brüsewitza, który 18 sierpnia 1976 podpalił się, protestując przeciwko prześladowaniu chrześcijan w NRD i kolaboracji głów kościoła z państwem. 23 czerwca 1978 roku w ten sam sposób zakończył życie Musa Mamut, protestując przeciw deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny. A było jeszcze wiele innych podobnych aktów.
- Kiedy pierwszy raz usłyszałam o czynie Wasyla Makuka z Kijowa, byłam bardzo zaskoczona - mówi Agnieszka Dębska z Ośrodka Karta. Wasyl Makuk był bojownikiem o wolność Ukrainy oraz członkiem UPA, za co spotkały go represje i na 10 lat osadzono w łagrze. Podpalił się w listopadzie 1968 roku
- Makuk to postać pod wieloma względami podobna do Ryszarda Siwca. To też nie był młody człowiek, lecz ktoś, kto miał rodzinę i doświadczenia. Jego gest, podobnie jak w przypadku Siwca, był wynikiem całej życiowej drogi - wyjaśnia Agnieszka Dębska.
Dwa miesiące później, w styczniu 1969 roku, na Placu św. Wacława w Pradze podpalił się młody student Jan Palach. - On żył sprawami swojego narodu i Praską Wiosną. W 1968 uczestniczył w debatach Czechów i Słowaków. Poczuł chwilę oddechu, kiedy zniesiono cenzurę i otworzono się na zachód. Ale gdy nastąpiła inwazja, Jan Palach, jak miliony Czechów, bardzo to przeżył  - mówi doktor Bartosz Kaliski, historyk, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Katarzyny Kobyleckiej "Naukowy Zawrót Głowy".

Ryszard Siwiec >>> Posłuchaj poruszającego dokumentu "Testament"

Radiowa Jedynka jest partnerem projektu "Całopalny" Domu Spotkań z Historią, upamiętniającego tragiczne wydarzenia sprzed 45 lat.

Audycje specjalne o Ryszardzie Siwcu - słuchaj >>>

(ah)