Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 12.09.2013

Pomnik Witolda Pileckiego stanie w Warszawie

Pułkownik Pilecki zostanie uhonorowany pomnikiem. Zdecydowali o tym radni Warszawy podczas czwartkowej sesji rady miasta. Inicjatywę poparła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kluby PO i PiS.
Posłuchaj
  • Sebastian Kaleta, prezes stowarzyszenia "Młodzi dla Polski": teraz urząd musi rozpocząć procedury administracyjne, by powstał pomnik Witolda Pileckiego (IAR)
Czytaj także

Przedstawiciele ratusza poinformowali też, że miasto będzie jednym z inwestorów przy budowie pomnika. Teraz projekt trafi do dalszych konsultacji.
Jak przyznaje w rozmowie z Sebastian Kaleta, prezes stowarzyszenia "Młodzi dla Polski", które było pomysłodawcą inicjatywy, czwartkowy sukces to dopiero początek drogi do powstania pomnika. - Tak naprawdę teraz zaczyna się najważniejsza praca. Jesteśmy jednak dobrej myśli, najważniejsze, że ratusz poparł nasz pomysł - dodaje.
Pomnik powstanie po skonsultowaniu go z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa. Wciąż nie wiadomo, gdzie stanie monument.

Zamiast radzieckiego pomnika

Wcześniej radni PiS zaproponowali, by pomnik rotmistrza Pileckiego powstał przy Dworcu Wileńskim, na miejscu pomnika polsko-radzieckiego braterstwa broni, czyli popularnych "czterech śpiących".

- Chcemy, by pomnik Pileckiego stanął na placu Wileńskim w Warszawie, dokładnie tam, gdzie przygotowany jest cokół dla tzw. pomnika Braterstwa Broni. Uważamy, że jest to miejsce idealne, pomnik rotmistrza byłby symbolem zwycięstwa państwa podziemnego, żołnierzy wyklętych, polskich patriotów nad sowiecką zarazą i bolszewizmem - powiedział przewodniczący Klubu Radnych PiS Maciej Wąsik.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
- Przeniesienie pomnika czterech śpiących nie powinno budzić żadnych kontrowersji ze strony rosyjskiej - oceniła Olga Johann wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. W Warszawie jest park-cmentarz żołnierzy radzieckich więc krzywda pomnikowi się nie stanie, gdy zostanie tam przeniesiony - stwierdziła Johann.

''
Pomnik Braterstwa Broni, zwany "pomnikiem czterech śpiących", został wybudowany w 1945 roku na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ. Autorstwo projektu pomnika przypisuje się radzieckiemu majorowi A. Nieńko, który jest także autorem Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w warszawskim Parku Skaryszewskim. Projekt zrealizowali architekci i rzeźbiarze pracujący w Biurze Odbudowy Stolicy.
Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował pośmiertnie Witolda Pileckiego na pułkownika.

Pomniki Pileckiego stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach. W 2009 r. Rada m. st. Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, bk