Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 20.10.2013

Bp Tyrawa: przesłanie księdza Popiełuszki jest wciąż aktualne

Z okazji 29. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy odbyła się specjalna Msza święta.
Błogosławiony ksiądz Jerzy PopiełuszkoBłogosławiony ksiądz Jerzy PopiełuszkoWikimedia Commons/domena publiczna

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 19 października 1984 roku odprawił w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy ostatnie w życiu nabożeństwo i odmówił z wiernymi różaniec. Biskup Jan Tyrawa w homilii przypomniał, że wygłoszone wówczas przez księdza słowa były wezwaniem o narodowe pojednanie.
- To przesłanie było skierowane do wszystkich, nie tylko do wierzących, również do tych, którzy deklarowali się jako niewierzący. Niezależnie od tego, czy ktoś z nas deklaruje się jako wierzący, czy jako niewierzący, każdy z nas uznaje, że nie wszystko od nas zależy - i to nas łączy, to stanowi płaszczyznę wspólnoty, płaszczyznę spotkania. Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji, dokładnie uzależnieni od tego wszystkiego, co od nas nie zależy - powiedział biskup bydgoski.
Bp Tyrawa podkreślił, że przesłanie ks. Popiełuszki jest ciągle aktualne. - Przesłanie jest skierowane do wszystkich i woła również dzisiaj do nas, i nas dzisiaj wzywa do narodowego pojednania. Przyjmijmy to przesłanie i przejmijmy się nim - zaapelował.
W czasie Mszy świętej bp Tyrawa poświęcił portret błogosławionego księdza Popiełuszki, przeznaczony do bydgoskiego hospicjum jego imienia. Autorem obrazu w konwencji ikony jest płk. rez. Wojciech Bleja.
W niedzielę odbył się również 21. Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do zapory na Wiśle we Włocławku. W sztafecie wzięło udział przeszło 200 biegaczy w różnym wieku, którzy na trasie zmieniali się co 10 kilometrów. Po drodze złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających etapy męczeńskiej podróży kapłana.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.
Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata. W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. Beatyfikacja miała miejsce 6 czerwca 2010 r. w Warszawie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk