Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 29.10.2013

Powstanie Warszawskie. Upamiętnić bezimiennych bohaterów

Nie mają swoich imion i nazwisk. Często nie wiadomo, gdzie zostali pochowani. A nawet jeśli mają swój grób - to bezimienny. Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło zebrać wszelkie informacje o osobach poległych i zaginionych w czasie walk w stolicy w 1944 roku.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do ŚródmieściaGodzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaWikimedia Commons/domena publiczna/Topory
Posłuchaj
  • Upamiętnić bezimiennych bohaterów. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert mówi o szczegółach akcji (IAR)
  • Upamiętnić bezimiennych bohaterów. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówi, jakie informacje są szczególnie cenne (IAR)
  • Upamiętnić bezimiennych bohaterów. Dla Wandy Traczyk Stawskiej ze społecznego komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy to bardzo cenna inicjatywa (IAR)
Czytaj także

- Każda informacja jest cenna i każdy sygnał zostanie odnotowany. Będziemy zbierać informacje o ludziach, których losy nie są znane. Żyją wyłącznie w pamięci swoich bliskich - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
Świadectwa o dotąd bezimiennych ofiarach pomogą w utworzeniu Ściany Pamięci, która powstanie na terenie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Jak podkreśla sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, na cmentarzu leżą tysiące bezimiennych bohaterów. I wreszcie przyszedł czas, żeby odnaleźć i utrwalić ich imiona.
- Ściana Pamięci będzie miejscem umieszczenia nazwisk wszystkich ofiar powstania, zarówno wojskowych jak i cywilnych, ale też tych, którzy z czasie powstania zaginęli - wyjaśnia Kunert.
Dla Wandy Traczyk Stawskiej ze społecznego komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy najważniejsze jest uhonorowanie bezimiennych ofiar powstania, ponieważ na cmentarzu są prochy ponad 104 tysięcy osób.
Wszelkie informacje o osobach można zgłaszać za pośrednictwem specjalnej ankiety dostępnej na stronie www.1944.pl, albo dzwoniąc do Muzeum Powstania Warszawskiego 22 539-79-36 lub e-mailem: apawelec@1944.pl lub biuro@1944.pl.

Powstanie trwało 63 dni. Szacuje się, że zginęło w nim około 200 tys. mieszkańców stolicy.

Zobacz nasz specjalny serwis o Powstaniu Warszawskim i cykl "Dni walczącej stolicy".

IAR/asop