Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Chodurski 03.12.2013

Jan Malicki otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia

Laureat jest dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota (P) i prezydent Bronisław Komorowski (L) wręczają nagrodę Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia Janowi Malickiemu (C)Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota (P) i prezydent Bronisław Komorowski (L) wręczają nagrodę "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia Janowi Malickiemu (C) PAP/EPA/Paweł Supernak

W rozmowie z Polskim Radiem laureat podkreślił, że w kierowanym przez niego studium kształci się wielu studentów ze Wschodu. Co czwarty z nich to Ukrainiec. Jan Malicki jest przekonany, że Polska powinna właśnie teraz szczególnie mocno wesprzeć Ukraińców. - Wartość wsparcia jest ważna wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna - dodaje.

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowił dziennik „Rzeczpospolita" we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia.

Zobacz serwis specjalny - Jerzy Giedroyc>>>

Wyróżnienie jest przyznawane pod patronatem Prezydenta RP. Otrzymują je osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez Jerzego Giedroycia: bezinteresowną troską o sprawy publiczne, prowadzeniem polityki rozumianej jako służba krajowi, umacnianiem pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywaniem dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także pracą nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.

Jan Malicki w 1983 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również historię sztuki i filologię klasyczną. W latach 1983–1986 był doktorantem w Instytucie Historycznym UW.

Równolegle z działalnością naukową prowadził działalność opozycyjną. Od 1978 był kolporterem niezależnych pism, m.in. "Głosu", "Biuletynu Informacyjnego KOR", "Placówki". W 1981 był współzałożycielem, a następnie jednym z redaktorów niezależnego czasopisma "Obóz": w latach 1981–1983 sekretarzem redakcji, a w latach 1983–1985 redaktorem naczelnym. W latach 1983–1985 organizator i kierownik podziemnego Instytutu Europy Wschodniej oraz współpracownik organizacji "Niepodległość". W maju 1985 został aresztowany, a w listopadzie skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata i grzywnę.

W 1989 powrócił do pracy publicystycznej i naukowej. Wszedł ponownie w skład redakcji "Obozu", a w 1990 brał udział w zakładaniu Studium Europy Wschodniej w ramach Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest dyrektorem SEW. Pełni również funkcje redaktora naczelnego kwartalnika Przegląd Wschodni a także dyrektora i koordynatora Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego.

W poprzednich latach laureatami Nagrody Giedroycia byli: Zygmunt Berdychowski, Krzysztof Czyżewski, Zbigniew Gluza, Natalia Gorbaniewska, Marek Karp, Jerzy Kłoczowski, Andrzej Nowak, Bohdan Osadczuk, Tomasz Pietrasiewicz, Jerzy Pomianowski, Andrzej Przewoźnik, Agnieszka Romaszewska-Guzy i Timothy Snyder.

Zobacz serwis - Historia>>>

mc