Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Rafał Kowalczyk 28.06.2011

Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
Maciej ZembatyMaciej ZembatyHenryk Kotowski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)
  • Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon wspomina Macieja Zembatego
  • Janusz Bogacki - pianista, kompozytor i aranżer, debiutował z Maciejem Zembatym w kabarecie studenckim "Fermata".
  • Artur Andrus przypomniał, że dzięki Maciejowi Zembatemu Polacy mogli poznać twórczość wielu wybitnych poetów.
  • Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem.
  • Artur Andrus podkreślił, że Maciej Zembaty był człowiekiem i artystą niezależnym.
  • Paweł Sztompke podkreśla zasługi Macieja Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce.
  • Pawel Sztompke: Zembaty wprowadzał genialny klimat do radia

Maciej Zembaty był wybitnym satyrykiem, poetą, reżyserem radiowym, muzykiem i bardem.
Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon podkreśliła, że należał do najważniejszych osobowości Redakcji Rozrywki Trójki.

Dziennikarz radiowej Jedynki, Paweł Sztompke podkreślał też zasługi Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce. Przetłumaczył ponad 60 piosenek tego artysty. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek Cohena.

Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem. - Był człowiekiem i artystą niezależnym - mówi o nim Artur Andrus.

Poeta, satyryk, muzyk

Przyszedł na świat w Tarnowie 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym polskim specjalistą od tak zwanej "grypsery". W roku 1965 Maciej Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Swoją przygodę w Radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję "Płyty nasze i naszych przyjaciół". – Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami – wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe "Rodzina Poszepszyńskich”, nadawane w Polskim Radiu przez 25 lat. Zaczął tłumaczyć i wykonywać piosenki Leonarda Coehna. W roku 1976 tworzył audycją autorską "Zgryz". Był jednym z prowadzących audycji "Zapraszamy do Trójki".

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki". Napisał muzykę do słynnego serialu "7 życzeń", w którym udzielił głosu kotu Rademenesowi.

W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję "Zgryzu".


rk/pg