Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Rafał Kowalczyk 13.07.2011

Chcemy ocalić muzykę

Michał Margański, dziennikarz Trójki, który koordynuje akcję "Nie trać słuchu", mówił w porannym "Zapraszamy do Trójki" o jej założeniach.
Chcemy ocalić muzykęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Michał Margański opowiada o akcji "Nie trać słuchu"

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby ocalić muzykę, to znaczy, żeby rozważnie jej słuchać – powiedział Michał Margański.

Zdaniem specjalistów za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne, jak dziś okulary. Pogarszanie się słuchu to tzw. cicha plaga – latami może rozwijać się w ukryciu, a powodów pogarszającego się słuchu może być wiele.

Wg opinii profesora Adriana Daviesa z Instytutu Badań nad Słuchem MRC, problemy ze słuchem ma ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Przewiduje on, że do 2015 roku liczba osób z utratą słuchu większą niż 25dB przekroczy 700 milionów, a do 2025 roku więcej niż 900 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpieć z powodu niedosłuchu.

Pierwszy i podstawowym parametrem, na podstawie którego naukowcy stwierdzają głuchnięcie społeczeństwa jest ogólnie przyjęta norma słuchowa. Prof. Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przyznaje, że granica normalnego słuchu z roku na rok się przesuwa. – Kilkanaście lat temu tą granicą było 10db, później 15db, 20db, a teraz, w niektórych publikacjach naukowych, mówi się już o normie słuchowej do 25db. To jest jeden ze wskaźników, że słuch populacyjnie się pogorszył – wyjaśnia prof. Krzysztof Kochanek.

Dr Anna Geremek-Samsonowicz, Kierownik Kliniki Rehabilitacji przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu mówi, że problem ze słuchem mają coraz młodsi ludzie. – Zmienia się średnia wieku pacjentów zgłaszających się do gabinetów. Kiedyś problemy ze słuchem wiązaliśmy z wiekiem zaawansowanym, starszym. Teraz średnia wieku, zaczyna się przesuwać na coraz młodszych. Nie dziwi nas 30-, 40-latek, który już ma problemy ze słuchem – mówi dr Anna Geremek-Samsonowicz.

Wśród tematów podejmowanych na antenie Trójki znajdą się problemy ze słuchem u dzieci i u bagatelizującej ten problem młodzieży, objawy pogorszenia słuchu i profilaktyka, głuchota jako choroba cywilizacyjna, wpływ głośnej muzyki na bywalców klubów, koncertów i posiadaczy przenośnych odtwarzaczy (mp3, telefonów komórkowych, etc.) oraz wpływ huku miejskiego oraz hałasu w miejscu pracy na słuch.

rk