Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 24.08.2014

"Matka Ziemia", czyli mięsko, kotlet, mitologia i archetypy

- "Matka Ziemia" to historia o inicjacji, która jest w każdym z nas. Kto przeszedł drogę od dzieciństwa do dorosłości ma tę historię w sobie - mówi gość audycji "Trójkowo, filmowo" Piotr Złotorowicz. Reżyser opowiada o swoim filmie "Matka Ziemia", który został nagrodzony na Festiwalu w Locarno.
Kadr z filmu Matka Ziemia. Na zdjęciu aktor Mirosław BakaKadr z filmu "Matka Ziemia". Na zdjęciu aktor Mirosław Bakamat. prasowe

Historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Maciek - główny bohater filmu - nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca i - tak jak wszyscy w rodzinie - zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu. Chłopak wszystkie ciepłe uczucia kieruje w stronę starego, zaniedbanego sadu - jedynej pamiątki po jego zmarłej matce. "Matka Ziemia" to dramat psychologiczny nasączony elementami mistycyzmu, zakorzenionymi w bogatej mitologii polskiej wsi.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na stronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

- To może nie jest dokładny opis mojego dojrzewania, bo nie wychowywałem się na głębokiej wsi.  Pamiętam jak za mgłą pojedyncze sceny brutalnego wiejskiego życia. Mam na myśli sceny uboju, typowo gospodarskiego. Kiedyś absolutnie normalne było to, że dzieci też brały udział w tym życiu - opowiada gość Ryszarda Jaźwińskiego.

- Możliwość zobaczenia, że to mięsko i ten kotlet, który się dziś wsuwa, kiedyś miały nogi i chodziły po ziemi jest czymś wyjątkowym. Mimo że faktograficznie wiemy, skąd bierze się mięso, to możliwość zobaczenia samego momentu przejścia od istoty żywej do przedmiotu wydaje mi się dużym przeżyciem. To była scena od której zacząłem pisać scenariusz "Matki Ziemi". Sama historia niewiele ma wspólnego z moim życiem, jest bardziej mitologiczna i archetypiczna. To zderzenie dwóch różnych wrażliwości: ekstremalnej praktyczności ojca i delikatności syna - mówi gość audycji "Trójkowo, filmowo".

Talenty Trójki: Piotr Złotorowicz rok po sukcesie>>>

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał także z reżyserami Lechem Majewskim i Michałem Bielawskim.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.05 a 15.00.

(mp, ei)