Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 30.08.2014

RDK: gramy, rozmawiamy, polecamy!

W tym tygodniu - jak zawsze - podróżowaliśmy! Płynęliśmy Kanałem Gliwickim, zapowiadaliśmy nadchodzące festiwale i wystawy. I graliśmy, na zakończenie wakacji.
Sekcja piłki nożnej Klubu Sportowego Gedania na stadionie w Gdańsku-WrzeszczuSekcja piłki nożnej Klubu Sportowego Gedania na stadionie w Gdańsku-WrzeszczuDom Spotkań z Historią / mat. prasowe

Kończą się wakacje, ale my nie zwalniamy tempa. Dalej odkrywamy nowe miejsca. Tym razem był to Kanał Gliwicki. Postanowiły popłynąć nim Agnieszki: Obszańska i Szydłowska. W RDK wróciliśmy zatem jeszcze na Śląsk, to był PS do relacji i opowieści o/z Festiwalu Nowa Muzyka. Przewodnikiem - Agnieszek na wodzie i naszym w eterze - była Ewa Sternal.

Rozmawialiśmy… Wydaje się, że Trójmiasto stoi festiwalami! Już w najbliższy czwartek w Sopocie rozpocznie się - z naszym Znakiem Jakości - ART LOOP FESTIVAL.

Impreza "otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta - subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów.” Jeżeli dodamy do tego koncert Portishead i Skalpela w Operze Leśnej, która przeszła gruntowny remont… Będziemy tam za tydzień!

A w tym tygodniu opowiadaliśmy o nowym festiwalu, którego pierwsza edycja odbędzie się w połowie września w Gdańsku. 1. Festiwal Form Komunikacji Wizualnej - Interference Festival powstał z potrzeby docenienia pracy i talentu twórców poruszających się w tym obszarze. Organizatorzy przyznają, że inspirowali się międzynarodowymi festiwalami sztuk wizualnych. Interference Festival ma na celu wyłonienie czołówki twórców krótkich form wizualnych. Przeglądy, prezentacje konkursowe i pozakonkursowe wzbogacone będą o program towarzyszący w postaci warsztatów, dyskusji i koncertów. Sercem Interference jest Stocznia Gdańska jako miejsce większości wydarzeń festiwalowych. Naszymi gośćmi byli Karol Pawłowski i Maciej Szupica. Dociekliwie i rasowo przepytała ich Agnieszka Szydłowska.

Odwiedzili nas także twórcy Chóru Eksperymentalnego Gre Badanie.

Sięgając po wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO dokument - 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS), spisany w czasie strajków w sierpniu 1980 roku w Gdańsku - chór stworzy szczególny, komponowany na żywo utwór pod tytułem "Szukając solidarności". Akcja rozpoczyna się 30 sierpnia o godz. 16.00, gdy chór spotyka się w Muzeum Woli, a zakończy po ponad dobie, 31 sierpnia. W dzień i w nocy, każdy z 21 postulatów MKS będzie przez godzinę aranżowany muzycznie, wykonywany i rejestrowany. Każdą z 21 części utworu będzie można usłyszeć co godzinę na żywo w Muzeum Woli i jednocześnie w internecie, w formie specjalnej transmisji. Z połączonych części powstanie film, w którym role odegrają teksty postulatów, chór, muzyka, zmęczenie i upływający czas!

Aha, jeżeli ktoś ma ochotę na spotkanie z polską muzyką w całym bogactwie - świetna okazja już dzisiaj w Dębicy! Goodfest po raz kolejny stawia na polskich artystów i nie idzie na artystyczne kompromisy! Na jednej scenie: Brodka, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kamp!, Bokka, Fismoll, Stara Rzeka, Rebeka i Kari.

Co jeszcze proponowaliśmy w tym wydaniu? Polecaliśmy wystawę, która 2 września otworzy się na Krakowskim Przedmieściu. To "Polacy wymazani". Opowiada o polskich mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska, miasta-państwa, które powstało pod protektoratem Ligi Narodów w roku 1920 po przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Gdańsk został odłączony od Rzeszy wskutek postanowień traktatu wersalskiego kończącego wojnę, który regulował również inne ważne kwestie: wycofanie się wojsk niemieckich, granice państwowe, ustrój i obywatelstwo.

Wolne Miasto Gdańsk, utworzone 15 listopada 1920 roku, istniało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Obejmowało, obok samego miasta Gdańsk, większą część ówczesnych powiatów: Gdańskie Wyżyny, Gdańskie Niziny oraz niewielkie fragmenty powiatów wejherowskiego, tczewskiego, elbląskiego, malborskiego, kościerskiego i kartuskiego. W 1934 roku mieszkało tam ok. 408 tysięcy mieszkańców, przeważała ludność niemiecka, Polacy stanowili według różnych danych od 3 do 15% obywateli.
Zdjęcia i teksty składają się w opowieść o polsko-niemieckim sąsiedztwie, pokojowym początkowo współistnieniu Niemców i Polaków oraz antagonizmach narastających po dojściu do władzy nazistów oraz o losach Polaków z Gdańska po wybuchu wojny (plan rozwiązania „polskiego żywiołu” na terenie Pomorza Gdańskiego, miejsca kaźni: Victoria Schule i obóz Stutthof) i po zakończeniu działań wojennych, m.in. o procesie weryfikacji narodowościowej i rehabilitacji.

O wystawie opowiadała Kinga Sochacka.

Zaprosiliśmy też na "Piknik z klimatem" w stolicy (już 31 sierpnia!) i odbyliśmy podróż po Polsce "W telefonicznym skrócie" - tym razem: Gdańsk, Hugonówka i Wrocław.

Zapraszamy do wysłuchania całego "Radiowego domu kultury"!

obszańska, szydłowska, niebudek i nogaś

www.facebook.com/radiowydomkultury