Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 19.08.2018

Biuro Podróży z Archaniołem!

11 sierpnia Teatr Biuro Podróży otrzymał na 74. Festiwalu w Edynburgu The Herald Archangel Award.
Posłuchaj
  • Magazyn Bardzo Kulturalny 19 sierpnia godz. 21:08

Statuetka Archanioła z trąbą powędrowała w tym roku do dwóch teatrów: The Wooster Group z Nowego Jorku i do Biura Podróży z Poznania. 12 sierpnia mieliśmy szansę, dzięki operatywności działającego w Edynburgu od ponad ćwierć wieku Tomasza Borkowego (znanego jako Tomek Bork), poinformować o znakomitym przyjęciu na Frynge'u nowego spektaklu Pawła Szkotaka i Biura Podróży pt. "Silence". Udało się także podać wiadomość "z ostatniej chwili" o otrzymaniu przez poznańską grupę Archanioła. W tym wydaniu, podobnie jak przed tygodniem, zdołaliśmy połączyć się ponownie z Edynburgiem za pomocą Skype, po to, by pogratulować Biuru Podróży nagrody i porozmawiać z twórcą teatru, reżyserem Pawłem Szkotakiem oraz z aktorami: Martą Strzałko i Jarosławem Siejkowskim. "Silence. Cisza w Troi" – bo tak brzmi oryginalny tytuł spektaklu – miała premierę w 2017 roku. W Edynburgu pokazywana jest obok "Carmen Funebre", która otrzymała między innymi Fringe First w 1995 roku. Twórcy tamtego spektaklu nie sądzili, że po ponad dwudziestu latach przyjdzie im kontynuować temat wojny. Po wojnie w Jugosławii wybuchła jednak wojna na Bliskim Wschodzie i tragiczny exodus ofiar trwa. O tych wojnach opowiadają w specyficzny dla Biura Podróży sposób oba prezentowane w Edynburgu przedstawienia – widowiska. Przypominamy przy okazji, że festiwal w Edynburgu otrzymał w ubiegłym roku EFFE AWARD (A Special Award for the International Edinburgh Festival) obok Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. To największe wyróżnienie europejskie dla festiwali: Europe For Festivals, Festivals For Europe. Tych nagród również dla polskich teatrów/festiwali (wcześniej EFFE uhonorowano Malta Festival Poznań) nie można nie zauważyć.

W części drugiej wydania uczciliśmy 15-lecie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Instytut swoje urodziny będzie obchodził 25 sierpnia, a my gościliśmy dyrektorów IT: pierwszego – Macieja Nowaka (teraz dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu) oraz obecną dyrektor – Dorotę Buchwald. Opowiedzieliśmy historię jubilata. Przypomnieliśmy, jaką rolę odgrywa w naszym życiu teatralnym oraz w jakim miejscu się znajduje. Budynek przy ul. Jazdów 1 w Warszawie ma swoją kartę w wojennej historii miasta. W sierpniu wojenne losy Warszawy przywołujemy na różne sposoby. To jest powinność, potrzeba, misja. Wraz z Instytutem Teatralnym i Teatrem Polskiego Radia planujemy powrót do prezentacji na Scenie Teatralnej Trójki słuchowisk eksperymentalnych, który to powrót będzie stanowił kontynuację naszej współpracy z IT, trwającej także 15 lat.


Dorota Buchwald Dorota Buchwald

W części trzeciej tego wydania MBK rozpoczęliśmy przygotowania do IX Finału Konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr. Zanim poznamy laureatów podczas gali 10 września (również w kategoriach: Film i Sztuki Wizualne), będziemy w kolejnych wydaniach MBK (2 i 9 września) prezentowali jurorów oraz finalistów. Zaczęliśmy od połączenia ze studiem w Radiu Gdańsk, gdzie naszym gościem był jedyny pozawarszawski juror i jedyny nie będący na wakacjach – Romuald Wicza-Pokojski – reżyser, dramaturg, twórca Teatru Wiczy, dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Opery Bałtyckiej. W tym roku postanowiliśmy doprowadzić do spotkania jurorów z dwóch pokoleń. Pokolenie średnie reprezentują: nasz gość oraz Marek Kochan – dramatopisarz i wykładowca na SWPS. Generację najmłodszych z kolei reprezentują: ubiegłoroczna laureatka, aktorka – Jaśmina Polak i finalista z lat ubiegłych, aktor – Bartosz Bielenia. Z Trójki (ponad pokoleniami) w jury zasiadają: pisząca te słowa oraz członek kapituły – wicedyrektor Mariusz Cieślik. W tym wydaniu MBK mieliśmy okazję podsumować dotychczasowe wybory jurorów konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr oraz posłuchać opinii pierwszego z zaproszonych jurorów. Szczęśliwie występuje on w "barwach Gdańska", a sierpień w MBK jest "miesiącem Gdańska". Tego lata nie udało się jeszcze zrealizować wszystkich planów z nim związanych. O Stoczni wszak pamiętamy! Minęła 38. rocznica wybuchu strajku, za niecałe dwa tygodnie – 38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.


Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

W finale wydania jeszcze trzy przypomnienia: 14 sierpnia minęła 14. rocznica śmierci Czesława Miłosza, 15 sierpnia – 5. rocznica śmierci Sławomira Mrożka, a 19 sierpnia mija 1. rocznica śmierci Janusza Głowackiego. W tym tygodniu kończymy nadawanie fragmentów powieści Sergiusza Piaseckiego "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" w jubileuszowym cyklu "Klasyka Polska na Stulecie".


Janusz Głowacki czyta "Good night Dżerzi" w Trójce (fot. Wojciech Dorosz/PR) Janusz Głowacki czyta "Good night Dżerzi" w Trójce

Wędrowaliśmy więc tym razem na trasie Edynburg – Poznań – Warszawa – Gdańsk.

I tak kończą się wakacje… Uprzedzałam, żeby starać się ich nie przeoczyć…

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Natalia Grzeszczyk
Data emisji: 19.08.2018
Godzina emisji: 21.08