Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 04.08.2019

Szekspir, Szekspir…

I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
Posłuchaj
  • Podsumowanie Festiwalu Szekspirowskiego (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

23. Festiwal Szekspirowski w Gdyni 23. Festiwal Szekspirowski

Podczas trwania "Magazynu" pokazywany jest ostatni spektakl, koprodukcja rosyjsko – brytyjska – "Rycerz Ognistego Pieprzu". Wcześniej poznaliśmy laureata Złotego Yoricka. Jury w składzie: Dorota Buchwald, prof. Jacek Kopciński oraz Roman Pawłowski obejrzeli trzy przedstawienia nominowane do Nagrody Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wręczanej za ubiegły sezon na festiwalu. Były to: "Kupiec wenecki" Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku, "Wieczór Trzech Króli" Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie i "Hamlet" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu. My – wraz z jurorami – Profesorem Jackiem Kopcińskim oraz Pawłem Szkotakiem, który oceniał wraz z Pawłem Łysakiem i Eweliną Marciniak spektakle SzekspirOFF-a – rozmawiamy o nagrodzonych prezentacjach konkursowych.

Hamlet, w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu Hamlet, w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu

Sami postawiliśmy na "Hamleta" i o nim opowiada dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu – Maciej Nowak.

W sumie pokazano na festiwalu jedenastkę w nurcie głównym oraz jedenastkę w nurcie off-owym.

Wieczór Trzech Króli, w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie Wieczór Trzech Króli, w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie

Festiwalowi Szekspirowskiemu towarzyszymy od lat, a Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu – od momentu narodzin idei jego budowy. Pomysł, by latem zorganizować festiwal, jak mało który realizujący misję i zarazem atrakcyjnego dla Gdańska i jego gości wakacyjnych, jest nie do przecenienia!

Profesorowi Jerzemu Limonowi gratulujemy wytrwałości i kibicujemy bez względu na okoliczności.

André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom

Wydanie rozpoczyna tradycyjnie w sezonie letnim twórca i dyrektor Teatru Atelier oraz Sopockiego Lata Teatralnego – Andre Hubner-Ochodlo. 4 sierpnia mija miesiąc od rozpoczęcia 26 Lata Teatralnego w Atelier. Sierpniową jego część przygotowuje Jerzy Satanowski, a w bogatym jego programie jest II etap "Pamiętajmy o Osieckiej"; temu festiwalowi patronujemy także tradycyjnie, a współorganizowany jest on od ubiegłego roku przez Teatr Nowy w Poznaniu.

Pierwsze w tym roku wydanie sierpniowe Magazynu zamyka zapowiedź 5 Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jan Niebudek przygotuje nas do tego festiwalu, który rozpocznie się 5 sierpnia, wraz z kuratorką programu Justyną Sobolewską.

Festiwal Stolica Języka Polskiego 05—11.08.2019 Szczebrzeszyn
Festiwal Stolica Języka Polskiego 05—11.08.2019 Szczebrzeszyn

Na "bardzo kulturalnej" mapie zaznaczymy więc: Gdańsk (jak od lat w roli głównej w sierpniu), Poznań, Słupsk, Lublin, Sopot oraz Szczebrzeszyn.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 28.07.2019 
Godzina emisji: 21.09