Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 08.09.2019

Wakacje, wakacje i już po…

Pilny student powie: mam jeszcze trzy tygodnie! Powracając więc wspomnieniami do końca szkolnych wakacji, myślimy z zazdrością o tych, którzy wciąż odpoczywają.
Posłuchaj
  • Powakacyjne wydanie MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny)
Czytaj także

Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte (archiwum prywatne) Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte (archiwum prywatne)

Ostatnio ktoś zwrócił uwagę, że koniec wakacji zawsze kojarzy mu się z początkiem wojny, bo tak jest, szczególnie w latach okrągłych rocznic. Większość z nas naturalnie wojny nie pamięta. Dla wielu niezapomnianym przeżyciem natomiast były wakacje 80’, spędzane na Wybrzeżu. Powracając do końca wakacji 2019,  wspomnimy ostatnią premierę w obchodzącym 30-lecie Teatrze Atelier. O spektaklu, pokazywanym od 30 sierpnia do 1 września, pod tytułem "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" rozmawialiśmy po premierze w gronie jego współtwórców: Jerzego Satanowskiego – kompozytora, Justyny Szafran – wykonawczyni, Andre Hubnera-Ochodlo – reżysera i wykonawcy, Adama Żuchowskiego – kompozytora oraz Jacka Stanisława Burasa – autora przekładów. 

Plakat promujący spektakl "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" (mat. prasowe)

1 września nad ulicą/deptakiem im. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie została odsłonięta rzeźba kaprala Misia Wojtka. Historię bohaterskiego Misia przypomniałyśmy w poprzednim wydaniu MBK wraz z pomysłodawczynią wydarzenia, ale po uroczystości (nietypowym elemencie obchodów wybuchu II wojny) udaliśmy się z Wojciechem Fułkiem – naszym przewodnikiem po mieście – na znajdujące się w pobliżu ulice: Obrońców Westerplatte oraz Czyżewskiego.

Miś Wojtek (fot. Eva Eggar) Miś Wojtek (fot. Eva Eggar)

Pierwsza jest historyczną ulicą artystów, przy drugiej mieści się Dworek Sierakowskich – siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, a tam otwarta została jubileuszowa (50-lecie twórczości) wystawa prac honorowego obywatela Sopotu – Andrzeja Dudzińskiego.

I tyle wspomnień z końca wakacji.

Żelart Jana Kantego Pawluśkiewicza Żelart Jana Kantego Pawluśkiewicza

W rozpoczętym właśnie sezonie kulturalnym 2019/20 została na przykład otwarta w Płocku wystawa (także jubileuszowa) Żelartu (20-lecie) Jana Kantego Pawluśkiewicza, który niestety tylko przez telefon zaprosi nas na tę wystawę.

W finale wraz z Kają Stępkowską – rzeczniczką TR Warszawa – podaliśmy bardzo dobre wiadomości "z przedostatniej chwili", a dłuższej rozmowy z reprezentacją TR Warszawa posłuchamy za tydzień.

Baszka Marcinik i Kaja Stępkowska (fot. Wojciech Dorosz/PR) Baszka Marcinik i Kaja Stępkowska (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Wydanie otworzył krótki fragment opowiadania Brunona Schulza – "Mój ojciec wstępuje do strażaków" – w interpretacji Łukasza Lewandowskiego, fragment, który nie zmieścił się podczas naszego Narodowego Czytania, a jest piękny.

Łukasz Lewandowski czyta Schulza (fot. Wojciech Dorosz/PR) Łukasz Lewandowski czyta Schulza (fot. Wojciech Dorosz/PR)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.09.2019 
Godzina emisji: 21.10