Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 12.08.2011

Przyjedź i zasmakuj

Święto relaksu, kulinarnej sztuki i artystycznych pokazów. W sobotę i niedzielę odbędzie się 5. jubileuszowa edycja "Parkowania" w Gdańsku.
Fragment plakatu 5. edycji Parkowania w GdańskuFragment plakatu 5. edycji "Parkowania" w Gdańskumat.pras.
Posłuchaj
  • Emilia Orzechowska ze Stowarzyszenia Akuku Sztuka opowiada o programie tegorocznej edycji "Parkowanie - smakowanie" w Gdańsku.
Czytaj także

W związku z tegorocznym świętem będziemy obracać się w kręgu zagadnień związanych z jedzeniem, sztuką kulinarną i wszelkimi jej formami jakie są obecne we współczesnej sztuce.

- "Parkowanie - smakowanie" to hasło wywoławcze dla artystów i uczestników, którzy przybędą do Parku Oliwskiego – powiedziała Emilia Orzechowska ze Stowarzyszenia A Kuku Sztuka.

Odżywianie, jako jedna z kluczowych czynności życiowych człowieka, będzie stanowiło punkt wyjścia do rozważań na temat odbioru sztuki współczesnej, ale potraktowanych w sposób przewrotny.

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy cykl akcji - instalacji z udziałem uznanych artystów z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. Ely Jabłońskiej, Aurory Lubos, Jarka Koziara, Patrycji Orzechowskiej oraz Dominiki Skutnik.

Jubileuszowe "Parkowanie" to także szereg wydarzeń performatywnych. Zobaczymy happening kulinarno – gastronomiczny aktorów Fundacji Teatru BOTO, którzy będą przy dużym stole przed Pałacem Opatów wcielać się w role "kulinarnych gwiazd" znanych z prasy kolorowej, telewizji i radia.

Ponadto w programie znalazł się także performance "Marchewka w butonierce, czyli jak oszukać kucharza" Magdy Jędry i Ramony Nagabczyńskej.

- Dodatkowo będziemy mogli dokształcić się w Polowej Akademii Kulinarnej, gdzie usłyszymy wykład prof. Jarosława Dumanowskiego - "Bulwy, ulipki i popie jajka" - na temat dawnej kuchni i starych książek kucharskich. Oprócz tego - podczas zajęć "Slow food na Pomorzu" Artura Moroza - dowiemy się na czym polega idea slow food i jak ją stosować w życiu.

Nie zabraknie również kina plenerowego związanego z jedzeniem, zajęć relaksacyjnych, gier i warsztatów dla najmłodszych. Dla aktywnych przewidziono spacery gastronomiczno-architektoniczne prowadzone przez Wojtka Chmielowskiego, zajęcia z jogi i tai-chi.

A ponadto będzie można wziąć udział w grze miejskiej "Opacki kucharz w opałach" i zagrać w boules w Ogrodzie Botanicznym.

Zapraszamy!

Audycję przygotowała Agnieszka Obszańska.

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

(aw)