Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Artur Jaryczewski 06.05.2014

"Czarne złoto" wróci do łask? Rehabilitacja węgla

We wtorek odbył się szczyt węglowy z udziałem premiera Tuska. Adam Szejnfeld i Janusz Zemke dyskutowali w radiowej Trójce o kłopotach polskiego górnictwa.
Premier Donald Tusk: w sprawie węgla między rządem i związkami panuje symbiozaPremier Donald Tusk: w sprawie węgla między rządem i związkami panuje symbioza PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Adam Szejnfeld i Janusz Zemke o sytuacji polskiego górnictwa (Puls Trójki)
Czytaj także

- Polskie górnictwo wymaga promocji i ochrony - mówił w Katowicach Donald Tusk. Janusz Zemke uważa, że rząd zbyt późno zajął się problemami górników. - Cieszę się, że doszło do tego spotkania na Śląsku, szkoda tylko, że tak późno. Kłopoty są nie od dzisiaj, o nich naprawdę było wiadomo od kilku miesięcy - zaznaczył polityk Sojuszu. Jego zdaniem powinniśmy mówić poważanie o "mikście energetycznym". - Jak oprzemy bezpieczeństwo energetyczne tylko na węglu albo na odnawialnych źródłach energii to, to się źle skończy. Lepiej stać na kilku nogach - podkreślił.

Gość "Pulsu Trójki" odniósł się także do polityki UE. - Kryzys, który obecnie widać na Ukrainie i to, co się stało na Krymie, uzmysłowiło nareszcie Unii, że najwyższa pora zacząć nie tylko mówić o wspólnej polityce energetycznej, tylko trzeba zacząć ją realizować. (…) Energetyka dla bezpieczeństwa mam znaczenie fundamentalne - dodał.

Zdaniem polityka SLD podziela Adam Szejnfeld. - Mam nadzieję, że te wydarzenia, które mamy za wschodnią granicą uświadomią krajom Unii Europejskiej i Zachodowi, że czas podjąć działania w sprawie bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczył.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że węgiel będzie jeszcze przez dziesiątki lat głównym źródłem energii w Polsce. - Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Unii Europejskiej musi obejmować różnorodność źródeł, nie tylko to jedno, ale "czarne złoto" powinno być równoprawnym nośnikiem energii - podkreślił gość radiowej Trójki.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(aj/mp)