Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 09.09.2014

Donald Tusk złożył dymisję na ręce prezydenta

Bronisław Komorowski ma przyjąć ją w czwartek o godz. 14. Do złożenia dymisji doszło po wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk jeszcze przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie.Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk jeszcze przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

Następcą Donalda Tuska będzie obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz - wspólna kandydatka koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego
Do zmiany na stanowisku premiera musi dojść w związku z wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Tusk ma objąć nowe obowiązki 1 grudnia.

Proceduralnie dymisja premiera wiąże się z dymisją całego rządu. W takiej sytuacji konstytucja określa kolejne kroki postępowania. Pierwszym jest desygnowanie nowego szefa rządu przez prezydenta. W przypadku, jeśli prezydent przyjmie dymisję Tuska w czwartek 11 września, nowy rząd musi zostać powołany przez prezydenta najpóźniej 25 września.
Choć konstytucja daje prezydentowi dwa tygodnie na powołanie szefa rządu oraz ministrów, Kancelaria Prezydenta zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski "dostrzega potrzebę szybkiej stabilizacji" polskiej sceny politycznej. Niewykluczone więc, że nowy premier zostanie powołany wcześniej niż w ostatnich dniach września.
Za takim scenariuszem przemawia też to, że w dniach 22-25 września prezydent będzie poza krajem. Bronisław Komorowski udaje się z wizytą w USA, gdzie weźmie udział w 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ostatnim praktycznie możliwym terminem powołania rządu Ewy Kopacz może być poniedziałek przed południem 22 września.
Po powołaniu przez prezydenta nowy Prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Jeśli nowy premier zostałby powołany do 22 września, to miałby czas do 6 października na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania. W tym czasie planowane jest jedno posiedzenie Sejmu, w dniach 24-26 września.
Na razie nie ma żadnych informacji z Kancelarii Prezydenta o terminie, kiedy Komorowski powierzy Kopacz misję tworzenia rządu. "Na powołanie premiera wraz z Radą Ministrów prezydent od przyjęcia dymisji rządu ma dwa tygodnie" - zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego.
Kopacz przed ewentualną nominacją na stanowisko premiera musi zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu. Regulamin Sejmu przewiduje, że w wypadku dymisji z funkcji marszałka Sejmu - do wyboru nowego marszałka - obowiązki sprawuje najstarszy wiekiem wicemarszałek. Jest nim Jerzy Wenderlich (SLD).

(IAR/PAP/Trójka/mp)