Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Petar Petrovic 14.05.2016

Rating bez zmian. Dlaczego gorsza perspektywa?

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu, ale zmieniła perspektywę ze stabilnej na negatywną. W "Śniadaniu w Trójce" politycy zastanawiali się nad wpływem tej decyzji na gospodarkę i rozwój kraju.
Posłuchaj
  • Rating bez zmian. Dlaczego gorsza perspektywa? (Śniadanie w Trójce)
Czytaj także

Andrzej Halicki z PO powiedział, że dobrze się stało, iż agencja Moody's nie obniżyła raitingu, gdyż "polska gospodarka ma się dobrze, jeżeli chodzi o fundamenty i makroekonomiczne podstawy, natomiast bardzo źle, że się zmieniła perspektywa - to jest najistotniejsze". Jego zdaniem jest to wina rządów PiS i należy "zmienić tę strategię gospodarczą".

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreślił, że jest to "bardzo poważne ostrzeżenie", a zmiana perspektywy na negatywną spowodowana jest zmianami, które wprowadził rząd. Mówił m.in. o tym, jak wielkim obciążeniem dla tegorocznego budżetu jest program "Rodzina 500+" i przewidywał, że będzie on jeszcze większym w przyszłym roku.

Wicemarszałek PiS Joachim Brudziński ocenił z kolei, że polska gospodarka ma się dobrze dzięki przedsiębiorcom i "racjonalnym decyzjom" podejmowanym przez ministerstwa finansów, rozwoju, skarbu czy energetyki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zaznaczyła, że "informacja przedstawiona przez Moody's nie jest dobra", chociaż należy się cieszyć, że agencja nie obniżyła ona naszego raitingu. - Bardzo często perspektywy stają się rzeczywistością, jasno wskazano źródła niepokojów (…) m.in. jest to bardzo znaczący wzrost wydatków bieżących - podkreśliła.

- Cały system wojenek między środowiskiem KOD a środowiskiem PiS doprowadza do tego, że nasze perspektywy spadają. Wrażenie jest bardzo złe - mówił Piotr Apel z Kukiz'15. Dodał, że wszyscy politycy powinni przypomnieć sobie także w tym kontekście pojęcie dobra wspólnego.

Minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski przekonywał, że wiele firm zagranicznych decyduje się w Polsce inwestować. - Opozycja stara się jakiekolwiek negatywne sygnały nagłaśniać i wyolbrzymiać - podkreślił.

Jako kluczowe czynniki uzasadniające decyzję o zmianie perspektywy ratingu agencja Moody's podała ryzyko fiskalne, związane ze znacznym zwiększenie wydatków bieżących oraz planowane przez polskie władze obniżenie wieku emerytalnego, co również spowoduje zwiększenie wydatków. Drugim głównym wymienionym przez Moody's powodem jest pogorszenie klimatu inwestycyjnego, spowodowane tendencją do bardziej nieprzewidywalnych propozycji programowych i ustawodawstwa. Agencja zwraca też uwagę na utrzymujący się impas w sporze między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

Politycy w Trójce mówili też o tarczy antyrakietowej, szczycie NATO w Warszawie i zagrożeniu ze strony agresywnej polityki Rosji, a także o audycie rządów PO-PSL.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Kamila Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Adam Kwiatkowski (Kancelaria Prezydenta RP), Piotr Apel (Kukiz'15) i Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 14.05.2016
Godzina emisji: 9.08

pp/mk