Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paweł Michalak 20.07.2019

Przedwyborcza układanka na finiszu. Komentarze polityków

PO wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska. PSL zapowiedziało samodzielny start pod szyldem "PSL – Koalicja Polska". Liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem potwierdzili zamiar budowy bloku "Lewica". Wciąż nie jest jasne, co zrobi Kukiz'15. Goście Trójki rozmawiali m.in. na temat możliwych politycznych konfiguracji.
Posłuchaj
  • Polityczne podsumowanie mijającego tygodnia. Dyskusja m.in. na temat tworzenia koalicji wyborczych (Śniadanie w Trójce)
Czytaj także

Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdził, że te wybory można wygrać poprzez wiarygodność i ciężką pracę, a do wyborców należy podchodzić z pokorą. – Chcemy wsłuchiwać się w głosy Polaków, a nie uczestniczyć w tym, tak naprawdę śmiesznym spektaklu łączenia się przez podział, pączkowania, odkrywania nagle w sobie konserwatywnych wartości po długiej współpracy z lewicą – powiedział. Podkreślił, że PiS jest otwarty na kwestie programowe. – Już dzisiaj rozjeżdżamy się po Polsce, w całym kraju będą odbywały się spotkania. To jest dla nas istotne – powiedział Joachim Brudziński. Zaznaczył, że PiS nie zamierza szukać satysfakcji z faktu, że "projekt KO rozsypuje się jak domek z kart".

Michał Wójcik (Solidarna Polska) zwrócił uwagę, że na kilkanaście tygodni przed wyborami opozycja zaczyna dopiero "tworzyć jakieś bloki, listy, przygotowywać program". – Nie wiadomo, kto będzie liderem, kto z kim – stwierdził. – Na naszych oczach w ostatnich kilku dniach dokonała się autodestrukcja opozycji. Będzie jeszcze szukanie odpowiedzialnego za to, że nie doszło do porozumienia ugrupowań, będą się podgryzali, wyciągali rzeczy zakulisowe – powiedział gość Trójki. Jak dodał, Zjednoczona Prawica jest w zupełnie innym miejscu. – U nas program wykuwa się od dawna, przedstawimy punkty do realizacji na kolejne kilka lat – podkreślił.

Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska) podkreślił z kolei, że "nie ma już czasu na analizowanie. – Należy ruszać z kampanią wyborczą, proponujemy nową formułę na polskiej scenie politycznej: bardzo otwartą, szeroką Koalicję Obywatelską, zwróconą w kierunku społeczników, liderów opinii publicznej, ludzi wyrazistych w swoich środowiskach – podkreślił. Dodał, że "każda osoba, dla której ważne są takie ideały jak kwestia obrony demokracji, szacunku wobec prawa, walki o czyste powietrze, reformy służby zdrowia, znajdzie miejsce na listach KO". – I to jest nowe podejście do polityki, do tworzenia koalicji wyborczych – ocenił poseł PO.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Grzegorz Długi (Kukiz'15) powiedział, że jego ugrupowanie przygotowuje się do samodzielnego startu, ale rozmawia z różnymi środowiskami. – Być może uda się wypracować formułę, która pozwoli na pewne wzmocnienie – powiedział. Zwrócił uwagę, że "wszyscy chcieliby, żeby Kukiz'15 był w PiS-ie, ale nigdy w nim nie będzie". – Nie dajmy się ponieść, mamy dużo czasu, wybory nawet jeszcze nie są zarządzone. Datą graniczną jest przedstawienie list wyborczych, a do tego mamy jeszcze trochę czasu. Proszę pozwolić spokojnie nam rozmawiać – stwierdził.

Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe) także stwierdził, że "poganianie niczemu nie służy". – Ważniejsze z punktu widzenia kampanii jest to, kiedy zostanie ona ogłoszona – powiedział. Zwrócił uwagę, że "jednoznacznie postawiona decyzja PSL (o tym, żeby nie startować z KO - red.) uporządkowała scenę polityczną po stronie opozycji. Odnosząc się do współpracy PSL z Kukiz'15 powiedział, że rozmowy są prowadzone, ale "z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz". – Postaramy się, żeby tych dwoje chciało naraz – podkreślił.

Paweł Mucha (szef Kancelarii Prezydenta RP) powiedział, że cała debata wokół tworzenia koalicji i układania list wyborczych nie jest najważniejsza. Podkreślił, że dyskusja przed wyborami powinna być merytoryczna i wokół tych problemów, które dotyczą zwykłych obywateli. – Jestem przekonany, że rozsądek Polaków przy urnach zdecyduje o mądrym wyborze na jesieni – powiedział. Jak dodał, wierzy, że frekwencja wyborcza będzie rekordowa.

Goście "Śniadanie w Trójce" rozmawiali też m.in. o ustawie wprowadzającej 500+ dla osób niepełnosprawnych, wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz braku poparcia dla Beaty Szydło na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w PE.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:
 Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP), Joachim Brudziński (PiS)Marcin Kierwiński (PO)Piotr Zgorzelski (PSL), Michał Wójcik (Solidarna Polska), Grzegorz Długi (Kukiz'15).
Data emisji: 20.07.2019
Godzina emisji:
 9.05

paw/mk