Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Błaszczyk 03.02.2022

Prezydencki projekt reformy SN. Marcin Ociepa liczy na powodzenie inicjatywy w Sejmie

– Taka jest ustrojowa rola prezydenta, by czasem wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi, które trudno, by wyszły z polskiego Sejmu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Marcin Ociepa, oceniając prezydencką propozycję w sprawie sądownictwa. – Mam nadzieję, że treść tych propozycji będzie satysfakcjonująca dla nas i będziemy mogli zbudować wokół nich większość parlamentarną – dodał.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie do Sejmu projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, umożliwienie członkom Izby przejście do innej izby SN lub przejście w stan spoczynku.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli zbudować większość"

– Nie znam tego projektu, przecież dzisiaj dopiero on został ogłoszony - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Marcin Ociepa pytany, jak zagłosowałby w Sejmie nad prezydenckim projektem. – Na pewno stać nas na to, jako klasę polityczną, a na pewno jako obóz rządzący, by wypracować takie rozwiązania, które pomogą nam odpowiedzieć skutecznie, zgodnie z naszym programem wyborczym, na oczekiwanie masowe opinii publicznej, by zreformować wymiar sprawiedliwości – mówił. 

Jego zdaniem należy to zrobić tak, by "nie dawać przeciwnikom broni do ręki, gdy próbują nas oskarżać o zapędy niedemokratyczne". – Sprawa jest daleko bardziej złożona. Jesteśmy świadkami postępujących prób KE i TSUE uzurpowania sobie kompetencji – pozatraktatowo – które są przynależne państwom członkowskim. – Powinniśmy znaleźć rozwiązania i zdolność dyplomatyczną do tego, by te zmiany tłumaczyć – wskazał gość "Trójkowego komentarza dnia". 

Jak mówił wiceszef MON, "moment jest idealny do tego, by to prezydent zaproponował takie rozwiązania". – Mam nadzieję, że treść tych propozycji będzie satysfakcjonująca dla nas i będziemy mogli zbudować wokół nich większość parlamentarną. Taka jest ustrojowa rola prezydenta, by czasem wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi, które trudno, by wyszły z polskiego Sejmu – tłumaczył. 

"Chciałbym, by współpraca była harmonijna"

Pytany, czy w sprawie jest drugie dno i ogłoszenie projektu reformy sądów nie przypadkiem zbiegło się w czasie z podpisaniem porozumienia ws. kopalni Turów, rozmówca Bartłomieja Graczaka stwierdził, że "jeżeli tak, to powinniśmy wyrazić uznanie dla ścisłej współpracy Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera w tym zakresie". – Chciałbym, by współpraca między ośrodkami władzy była harmonijna i skupiała się na rozwiązywaniu problemów, a jeśli na rywalizacji, to tylko o to, kto zaproponuje lepsze rozwiązania – podkreślił Marcin Ociepa.

Zgodnie z projektem prezydenta w miejsce Izby Dyscyplinarnej pojawi się Izba Odpowiedzialności Zawodowej, a wszyscy sędziowie będą traktowani w identyczny sposób. Izba będzie składała się z 11 sędziów, którzy jednocześnie będą obecni w innych izbach w ramach jednego pensum.

Czytaj także: 


Więcej w nagraniu


Posłuchaj
07:57 2022_02_03 18_10_07_PR3_Trojkowy_komentarz_dnia_for_media.mp3 Marcin Ociepa o prezydenckim projekcie ws. sądownictwa: moment jest idealny do tego, by to prezydent zaproponował takie rozwiązania. Mam nadzieję, że treść tych propozycji będzie satysfakcjonująca dla nas i będziemy mogli zbudować wokół nich większość parlamentarną (Trójkowy komentarz dnia)

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Ociepa (wiceszef MON)
Data emisji: 03.02.2022
Godzina emisji: 18.10

mbl/pr