Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 22.10.2011

Koniec dyktatora. "Kto mieczem wojuje..."

Większość polityków uczestniczących w "Śniadaniu w Trójce" oceniła, że powinno odbyć się śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Muammara Kaddafiego.
Mariusz BłaszczakMariusz BłaszczakPRSA

Jarosław Gowin (PO) uważa, że to w jaki sposób zginął Kaddafi powinno mieć dla nas znaczenie, ponieważ mimo iż był on jednym z największych zbrodniarzy współczesnego świata, to zbrodniarze także zasługują na sprawiedliwy sąd a nie na "egzekucję". - Powinniśmy wyjaśnić tą śmierć, ale niczego to nie zmieni ani w przypadku Kaddafiego, ani także w przypadku Libii. Ale świat nie powinien tolerować takich aktów nagiej brutalnej przemocy.

Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że w pierwszych godzinach po śmierci dyktatora źle się odbierało "objawy radości" z tego powody, że został zamordowany Kaddafi. - Każda śmierć jest straszna. Z drugiej strony oczywiście to był sprawiedliwy wyrok historii za to wszystko co on zrobił. Lepiej by było gdyby ten wyrok zapadł w procesie sądowym. Natomiast domaganie się wyjaśnienia okoliczności śmierci Kaddafiego jest słuszne (…) Powinno rządzić prawo a nie samowola.

Polityk SLD Janusz Wenderlich podkreślił, że świat czekał na tą chwilę kiedy zostanie pojmany libijski dyktator. - Kiedy pozostawał na wolności wiadomo, że ci którzy byli zaczadzeni jego osobą, którzy z nim współpracowali czuli się pewniej, czuli się mocniej i tej przemocy jeszcze trochę było. Z drugiej strony właśnie kiedy taki tyran, osoba odpowiedzialna za wiele morderstw za nękanie ludzi ginie w taki sam sposób jak rządzi to może jest to jakaś ironia historii i chciałoby się żeby za te zbrodnie odpowiedział w majestacie prawa.

Wanda Nowicka (Ruch Palikota) w radiowej Trójce powiedziała, że "bardzo popiera" apel organizacji międzynarodowych o wyjaśnienie okoliczności śmierci Muammara Kaddafiego. - Trzeba zbadać jak to naprawdę wyglądało i czy rzeczywiście nie było to z naruszeniem zasad demokratycznych i przede wszystkim czy nie został zamordowany w sposób niegodny. Ale też warto zbadać rolę krajów zachodnich (…) Jestem przekonana, że NATO wiedziało, że on został zidentyfikowany. To nie jest tak, że to tylko Libijczycy wiedzieli a reszta nie wiedziała.

Eurodeputowany Ludowców Jarosław Kalinowski zgodził ze swoimi przedmówcami. - Nie można tolerować takiego cynizmu: a dobrze, że go załatwiono to problemy będą mniejsze. Tego tolerować nie można i postępowanie wyjaśniające musi być. Nie można też mówić, że zamordowano go godnie lub niegodnie. Ta cała sytuacja pokazuje ten problem, który stoi przed Libijczykami, kto panuje nad tymi powstańcami, wszystko wskazuje na to, że są to grupy, które nie myślą o niepodległości.

- Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie - powiedział Mariusz Błaszczak (PiS). - Oczywiście dyktator powinien mieć proces. Zdarzyło się to co się zdarzyło, tylko ja bym przestrzegał przed tym aby nie koncentrować swojej uwagi na tym jak zginął Kaddafi, ale raczej skoncentrować swoją uwagę na tym jaka jest skala zbrodni, które zostały dokonane w państwie wobec Libijczyków. To jest pole do działania organizacji pozarządowych, żeby spowodować w przyszłości, aby taki reżim się nie powtórzył.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godzinie 9. Zapraszamy.

aj