Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 22.02.2012

Policją w korupcję? To nie działa

Dr Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha): Zwalczanie korupcji za pomocą eskalacji działań policyjnych nie przyniesie efektów. Jedynym rozwiązaniem jest przerwanie tego błędnego koła i zredukowanie kompetencji państwa do niezbędnego minimum, by obszar potencjalnych nadużyć również zminimalizować.

74 procent Europejczyków uważa, że korupcja to poważny problem w ich kraju. Aż 70 proc. badanych uważa, że problemu nie da się rozwiązać. Aż 68 proc uznaje też, że korupcja nei wpływa negatywnie na ich codzienne życie.

Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego uważa, że w Polsce poważny problem stanowi mentalność, która nie pozwala nam tolerować zachowań korupcyjnych u innych, ale nie przeszkadza samemu kombinować. - W polskiej historii przez długie lata musieliśmy coś z kimś "załatwiać". I dziś, idziemy do urzędu nie po to, by wyrobić nowy dowód rejestracyjny, ale by go załatwić - zauważył. Wyjaśnił, że wśród głównych zadań Biura są działania operacyjno-śledcze, działania analityczne, kontrolne i prewencyjne, w tym szkolenia antykorupcyjne dla urzędników z instytucji centralnych, samorządowych. - Przekonujemy, by nie dali się skorumpować, urzędnik powinien wiedzieć jak odmawiać. Pamiętajmy też, że w korupcji jest i dawca i biorca więc aby skutecznie z nią walczyć trzeba zacząć od siebie - ja nie daję, ja nie biorę, ja nie toleruję dawcy czy biorcy w swoim otoczeniu - podkreślił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Dr Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha jest zdania, że CBA walczy ze skutkami, a nie podstawami korupcji, które związane są z przeregulowaniem państwa i jego omnipotencją wyrażaną przez biurokrację. - Jeśli nie zredukujemy istotnie dziedzin, w których wymagane są decyzje administracyjne, polityczne czy porządkowe, dopóty ten obszar potencjalnych nadużyć będzie funkcjonował, a my bedziemy się w nim musieli jakoś znaleźć - powiedział w Trójce.

Jego zdaniem nie jest dobrym pomysłem eskalacja działań policyjnych, bo to i tak nie rozwiązuje problemu, którego podstawą jest przeregulowania działania obywatela w systemie prawnym i biurokratycznym państwa i jedyną skuteczną metodą redukcji tej patologii jest ograniczenie omnipotencji państwa.

W jakich dziedzinach życia korupcja jest największa? Gdzie można zgłosić działania korupcyjne? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 22 lutego 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: prof. Antonii Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego, Tomasz Kwiatek - prezes Stowarzyszenia Stop korupcji, dr Grzegorz Makowski - Kierownik Programu Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Spraw Publicznych.



Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.