Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Tomasz Owsiński 15.03.2012

Nie da się obejść Konkordatu

Arkadiusz Czartoryski (poseł PiS): likwidacja Funduszu Kościelnego będzie wymagała zmian w Konkordacie.
Kościół w DobrowodzieKościół w Dobrowodzie

Likwidacja Funduszu Kościelnego oraz zmiana zasad opłacania składek duchownych na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne - to najważniejsze założenia ustawy przygotowanej przez Michała Boniego.

Każdy podatnik będzie mógł przekazać na rzecz wybranej wspólnoty wyznaniowej 0,3 procent swojego podatku. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zapowiedział po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, że w przyszłym tygodniu zbierze się zespół do spraw procedowania, który weźmie udział w dyskusji na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego.

Zdaniem Arkadiusza Czartoryskiego z PiS likwidacja Funduszu Kościelnego będzie wymagała zmian w Konkordacie. - Nie da się obejść rozwiązaniami ustawowymi Konkordatu - powiedział w Pulsie Trójki poseł Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że skoro Konkordat uwzględniał powstanie Funduszu Kościelnego to odstąpienie od niego powinno być dyskutowane jedynie w kontekście Konkordatu.

Zdaniem Witolda Pahla z Platformy Obywatelskiej kwestie dotyczące Funduszu Kościelnego nigdy nie były przedmiotem regulacji Konkordatu. Zgodził się jednak, że w dokumencie istnieje zapis, iż kwestie finansowe dotyczące Kościoła powinny być przedmiotem dialogu. - Taki dialog dzisiaj mamy - powiedział.

Założenia ustawy, przygotowane przez zespół Boniego to nowelizacja "Ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego" z 1950 roku.

Wedle propozycji Michała Boniego, osoby duchowne będą same opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, a płatnikiem który będzie zobowiązany do regulowania wpłat będzie zwierzchnia instytucja wyznaniowa. Księża pracujący jako katecheci będą odprowadzać odpowiednie składki od swojego wynagrodzenia.

Zapis o możliwości przekazania 0,3 procent na organizacje wyznaniowe nie będzie kolidował z możliwością odpisu 1 procenta na organizacje pożytku publicznego. Według autorów projektu, w ten sposób do instytucji wyznaniowych trafi w sumie około 100 milionów złotych.

Michał Boni planuje, że ustawa likwidująca Fundusz Kościelny ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, a zmiana w systemie ubezpieczeń społecznych nastąpiłaby rok później.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.

(IAR, to)