Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 01.08.2014

"Wypadki powodowane przez pijanych są tragiczniejsze w skutkach"

- Piliśmy z kolegami, wracałem autem i 300 metrów od domu zderzyłem się ze skuterem. Nie zatrzymałem się przy wypadku. Dopiero na drugi dzień dotarło do mnie, co się stało. Wtedy zabrała mnie policja. Dostałem wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia - opowiada w audycji "Radio alkomat" Adam. Mężczyzna spowodował wypadek, w którym kierowca skutera odniósł poważne rany.
W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholuW Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania "kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu"Eli Christman/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
  • "Wypadki powodowane przez pijanych są tragiczniejsze w skutkach" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Czytaj także

Jak mówi aspirant sztabowy Krzysztof Goślicki, dowódca jednostki nr 10 Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, wypadki spowodowane przez pijanych są zazwyczaj tragiczniejsze niż te, gdzie kierowcy byli trzeźwi. - Naszą specjalizacją jest głównie ratownictwo techniczne. Jeździmy do tych wypadków, gdzie efekty są naprawdę tragiczne. Często z ofiarami śmiertelnymi. W moim odczuciu, a pracuję w zawodzie już 30 lat, wypadki powodowane przez ludzi pod wpływem alkoholu są tragiczniejsze w skutkach - mówi.

Zdaniem Krzysztofa Goślickiego postrzeganie rzeczywistości przez człowieka pijanego jest zupełnie inne przez osobę trzeźwą. - Człowiek będący pod wpływem alkoholu zupełnie nie zdaje sobie sprawy, z jaką prędkością się porusza, jakie stwarza zagrożenie, jak nieskoordynowane ruchy kierownicą może wykonać i doprowadzić w konsekwencji do tragedii - dodaje.

"Radio alkomat" to cykl, który podczas wakacji prezentujemy w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" w piątki, o godz. 17.20. Audycja Gabrieli Darmetko stanowi część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zachęcamy Państwa, żeby reagować, gdy widzimy, że ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.

(mp/mk)