Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 12.05.2015

Urząd prezydenta - utrzymać, zmienić, a może zlikwidować?

Rolę urzędu prezydenckiego określa Konstytucja RP z 1997 roku. Ta rola, zdaniem części ekspertów, jest trudna. Są też tacy, którzy uzasadniają, że najlepiej stanowisko zlikwidować.
Dyskusja na temat ewentualnej reformy lub likwidacji urzędu prezydenta bardzo zaangażowała i podzieliła zarówno słuchaczy, jak i zaproszonych ekspertów (na zdjęciu były prezydent A. Kwaśniewski i obecny B. Komorowski)Dyskusja na temat ewentualnej reformy lub likwidacji urzędu prezydenta bardzo zaangażowała i podzieliła zarówno słuchaczy, jak i zaproszonych ekspertów (na zdjęciu były prezydent A. Kwaśniewski i obecny B. Komorowski) PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o reformie lub zniesieniu urzędu prezydenta (Za, a nawet przeciw/Trójka)

Konstytucjonalista Ryszard Piotrowski podkreśla, że zmiana modelu, który mamy obecnie w Polsce, na system prezydencki, niczego nie poprawi. - Bo to, jak nam się żyje, nie zależy od tego, jaki mamy system, ale jaka jest jakość rządzących i ich zdolność do diagnozowania oraz rozwiązywania problemów - mówił w Trójce.
Dlatego, jego zdaniem, przeszkody tkwią nie tyle w konstytucji, co w braku pomysłów na rządzenie. - I w tym, że nie cechuje nas szczególnie zdolność do współdziałania - podkreślił, podając przy tym wydarzenia ostatnich dni, będące przykładami na "stawianie polityki ponad konstytucją".
Tymczasem dr Wojciech Jabłoński przekonywał, że "trzeba zmienić rolę prezydenta w tym sensie, że powinien on zniknąć". - Urząd prezydenta to wcale nie jest tradycja płynąca z drugiej RP. Dziś to spadek po stanowisku stworzonym przy Okrągłym Stole dla generała Jaruzelskiego - uważa gość Trójki.
Jaki zatem system proponuje Wojciech Jabłoński? - Lepiej dla budżetu byłoby, gdyby głową państwa był marszałek Sejmu wybierany przez Zgromadzenie Narodowe. Byłoby taniej i kultura polityczna też by na tym skorzystała. Niemcy tak wybierają prezydenta i się na tym nie zawiedli - uzasadniał.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji, w której poza zaproszonymi gośćmi, brali udział także słuchacze Trójki. W audycji pojawiały się m.in. przewidywania wyników drugiej tury wyborów prezydenckich i możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji politycznej w Polce. Poniżej znaleźć można wyniki sondy internetowej, przeprowadzonej w trakcie programu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski), Wojciech Jabłoński (Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), Rafał Chwedoruk (politolog, Uniwersytet Warszawski), Jarosław Flis (socjolog, Uniwersytet Jagielloński), Aleksander Smolar (prezes Fundacji im. Stefana Batorego), Kazimierz Kik (politolog)
Data emisji:
12.05.2015
Godzina emisji:
12.05

ei/mk