Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 16.01.2017

Czy podwyżki w bankach są uzasadnione?

W nowym roku banki przygotowały dla swoich klientów podwyżki. Zapłacimy więcej za prowadzenie kont, za wypłaty z bankomatów, za przelewy i polecenia telefoniczne.

Według ekspertów to początek przerzucania wyższych kosztów banków na klientów. Dlaczego tak się dzieje? Od lutego ubiegłego roku obowiązuje podatek bankowy, rocznie wynosi 0,44% wartości aktywów. Można było się więc spodziewać, że banki przerzucą koszty na klientów. Z drugiej strony miniony rok był dla banków o 10% lepszy niż w 2015 roku. Czy więc podwyżki w bankach są uzasadnione?

- Jako klienci składamy się na podatek bankowy. To jest taki sam podatek jak każdy inny i jest dopisywany nam do rachunku tak, jak przy prowadzeniu przedsiębiorstwa dopisuje się cenę energii, wywozu śmieci, usług transportowych czy jakichkolwiek innych - mówi dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Podwyżki nie zaskakują też Jakuba Janusa, ekonomisty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Banki chcą mieć jak największe zyski, poszukują również różnego rodzaju furtek - mniej lub bardziej formalnych rozwiązań - by sobie zmniejszać swoje obciążenia - twierdzi.

Jak kwestię podwyżek w bankach postrzegają inni rozmówcy Kuby Strzyczkowskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jakub Janus (ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny), Andrzej Roter (prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Jarosław Janecki (główny ekonomista banku Societe Generale), Mariusz Zając (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 16.1.2017
Godzina emisji:
12.07

fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: