Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 05.04.2017

Wyższa akcyza na używane sprowadzane auta?

Badania techniczne samochodów w Polsce to kpina z przepisów. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat kontroli pojazdów.
Posłuchaj
  • Wyższa akcyza na używane sprowadzane auta? (Za, a nawet przeciw/Trójka)

"Po Polsce jeździ kilkaset tysięcy aut, które nie powinny być dopuszczane do ruchu. Milion aut nie ma badań technicznych. To dramatycznie obniża bezpieczeństwo na drogach" - czytamy w raporcie. Co ciekawe, za brak dowodu rejestracyjnego grozi kierowcy mandat 50 złotych i to bez punktów karnych. Tymczasem do Polski trafia coraz więcej starych importowanych samochodów.

- Duża część pracowników stacji diagnostycznych nierzetelnie wykonuje swoje obowiązki - mówi Krzysztof Kwiatkowski. Prezes Najwyższej Izby Kontroli podkreśla, że taki stan rzeczy jest po części wynikiem poluzowania przepisów dotyczących wykonywania tego zawodu. - W wyniku kontroli ujawniliśmy, że w stacjach diagnostycznych pracują rolnicy, ogrodnicy czy filozofowie - tłumaczy gość Trójki. Jak mówi, nadzór nad stacjami diagnostycznymi, który spoczywa na starostwach powiatowych, w zasadzie nie istnieje. - Gdybyśmy mieli efektywny system weryfikowania pojazdów, moglibyśmy uniknąć wielu wypadków i ofiar, także tych śmiertelnych - podkreśla rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

- Nasz system działa nie do końca sprawnie - zgadza się Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar" i wyjaśnia, że procentowo więcej odrzuceń podczas kontroli notuje się na przykład w Niemczech, skąd często sprowadzane są do nas tanie (nierzadko powypadkowe) samochody. Gość Trójki potwierdza, że liczba aut używanych na polskich drogach rośnie. - Rynek aut nowych w Polsce, który wcześniej był szacowany na poziomie miliona egzemplarzy sprzedawanych rocznie, dziś jest na poziomie 400 tysięcy, do tego głównie kupowanych przez klientów instytucjonalnych - zaznacza Wojciech Drzewiecki.

Czy zwiększenie akcyzy na samochody używane pomogłoby unormować sytuację? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiedzieli się eksperci i słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krzysztof Kwiatkowski (Najwyższa Izba Kontroli), Wojciech Drzewiecki (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar"), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Andrzej Figurski (właściciel warsztatu samochodowego), Rajmund Nierychło (Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Transportu Samochodowego), Emil Rau (Stowarzyszenie "Prawo na Drodze")
Data emisji: 5.04.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: