Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 07.01.2020

Czy samorządy powinny być karane za opieszałość przy wymianie kotłów?

W całej Polsce musimy wymienić 3 miliony starych węglowych pieców. Według raportów Polskiego Alarmu Smogowego wymiana przebiega bardzo wolno i w tym tempie trwać będzie kilkadziesiąt lat!
Posłuchaj
  • Jak przebiega program "Czyste powietrze"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Dobrze radzą sobie Kraków i Wrocław, gorzej jest m.in. w Zielonej Górze, Olsztynie i w Łodzi. Samorządy mogą korzystać z rządowego programu "Czyste powietrze", ale by mówić o skuteczności w całej Polsce musimy wymieniać około 300 tysięcy kotłów rocznie.

– W 2019 roku złożono 70 tysięcy wniosków do "Czystego powietrza" w skali całego kraju. W porównaniu z trzema milionami kopcących pieców, które są do wymiany, jest to bardzo niewielka liczba – mówi Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. – Ten program jest słuszny w swoich założeniach. Problem jest z jego wdrażaniem i wykonaniem – dodaje. 

– Przyjęliśmy, że mamy 10 lat trwania programu i 12 na jego realizację. Stwierdziliśmy, że jeżeli podczas tych lat zostanie wymienione ponad 3 miliony pieców, to powinniśmy zlikwidować problem smogu w Polsce – zaznacza Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Guła (prezes Polskiego Alarmu Smogowego), Aleksander Brzózka (rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu), Józef Neterowicz (ekspert Związku Powiatów Polskich), Tomasz Teluk (prezes Instytutu Globalizacji), Monika Chylaszek (rzecznik prezydenta Krakowa), Łukasz Adamkiewicz (Europejskie Centrum Czystego Powietrza) 
Data emisji: 7.01.2020
Godzina emisji12.06

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: