Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 16.05.2012

Nadleśnictwo Susz - raj dla miłośników śpiewu ptaków

16 maja Trójka odwiedziła Nadleśnictwo Susz, które zamieszkują m.in. będące pod ochroną orły bieliki.
Jesienne noclegowisko żurawiJesienne noclegowisko żurawiFot. Nadleśnictwo Susz
Galeria Posłuchaj
  • Susz - kraina jezior
  • Raj dla lubiących śpiew ptaków
  • Życie w leśniczówce Uroczysko
  • Sportowe atrakcje Nadleśnictwa Susz

Jak zapewnia Magda Trzaska, nasza przewodniczka po tej krainie, w Suszu wcale nie jest sucho. - Jest tu bardzo dużo jezior, a więc tereny są wilgotne, a to doskonałe warunki do tego, żeby było też zielono. Rosną tu sosny, buki, brzozy, ostatnio też coraz więcej sadzonych jest cisów, których brakuje nam w polskich lasach – mówi. Jezior w Nadleśnictwie Susz jest aż 50 i każde jest inne. Jest tutaj na przykład najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, który ma aż 27 km długości. Są też jeziora, które powoli zarastają i zmieniają się w łąki i jest jedno z najbardziej przejrzystych jezior w Polsce, Jasne. - To jest tak klarowne jezioro, że gdyby popłynąć w masce do nurkowania na jego środek, gdzie jest ok. 18 metrów głębokości, to można by było zobaczyć dno – zapewnia nadleśniczy Jacek Karczewski.

W Nadleśnictwie Susz jest ponad 100 gniazd chronionych gatunków ptaków. Można zobaczyć rybołowa, bociana czarnego i orła bielika. – Bielik dlatego, że dorosły ptak ma śnieżnobiały ogon – tłumaczy Stanisław Blonkowski, który od lat nie tylko obserwuje ptaki, ale też je fotografuje i maluje. Ten gatunek ptaka rozpoznajemy również po jasnej szyi i intensywnie żółtym dziobie. Rozpiętość skrzydeł samicy orła bielika dochodzi do 2 metrów i 20 centymetrów.

A już za tydzień - 23 maja zapraszamy na wyprawę do Goździkowego Bagna, gdzie można obserwować wiele interesujących roślin oraz podpatrzeć mieszkające tam zwierzęta. Jeśli szczęście nam dopisze, spotkamy łosia!

Trójkowe podróże do polskich nadleśnictw można śledzić TU>>