Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Mieszkowski 01.07.2010

Dogoterapia - czyli psy, które leczą

Dogoterapia, czyli terapia przy udziale psów, to w Polsce mało nagłośniona forma kontaktu terapeutycznego.

Choć jak mówi gość Jedynki - Anna Czubak, psycholog z Instytutu Psychatrii i Neurologii w Warszawie i Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Zwierząt - "Farma Jednorożec" - jest to terapia znana i sprawdzona.

Psy uczestniczyły w życiu człowieka od wielu lat. - I tak naprawdę pierwsze wzmianki o zwierzętach, które by pomagały innym osobom, mamy udokumentowane w XIX wieku, gdzie w szpitalu psychiatrycznym były króliki i kozy. I to świetnie działało na pacjentów - mówi Anna Czubak.

Według Anny Czubak w latach 70 tych XX wieku prowadzono badania, które wykazały, że zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na ludzi. - Najbliższe nam są oczywiście psy, które mamy najbliżej siebie i możemy z nimi obcować. To nam daje dużo satysfakcji i możemy korzystać z ich pomocy - mówi.

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Zwierząt - "Farma Jednorożec" siegnęło nieco dalej w swojej działalności. - Dogoterapia, to jest jedna z metod wspomagających terapię zarówno osób dorosłvch jak i dzieci. Nasze stowarzyszenie zajmuje się dziećmi z zaburzeniami zachowań i emocji i chcemy wprowadzić także animoterapię, czyli terapię z wykorzystaniem wielu różnych gatunków zwierząt - mówi Anna Czubak.

Głównym celem Stowarzyszenia Jednorożec jest otwarcie w Polsce pierwszej farmy, gdzie terapeutami, oprócz normalnych terapeutów, czy psychologów będą własnie zwierzęta. - Oczywiście zwierzęta specjalnie do tego przygotowane, starannie wyselekcjonowane ze stada, żeby nie powodowały zagrożenia dla dzieci, ale zwierzęta, które będą miały pełną swobodę prawdłowego funkcjonowania w normalnych godnych warunkach - mówi Anna Czubak.

(pm)