Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 13.04.2017

50 lat temu zespół The Rolling Stones wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie

Pomysł występu w Warszawie pochodził od członków grupy. Koncert odbył się tylko dlatego, że zgodę na niego wyprosiły od Władysława Gomułki jego wnuczki. 
Galeria

13 kwietnia 1967 roku w Warszawie odbyły się dwa koncerty grupy The Rolling Stones, jednego z najsłynniejszych zespołów rockowych na świecie. Występy zostały zorganizowane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

Zespół promował swój album "Between the Buttons". Supportem była grupa Czerwono-Czarni. Muzycy zagrali za symboliczne honorarium w wysokości 5 dolarów.

Fatalna akustyka sprawiła, że menadżer zespołu skrócił oba występy. Jego decyzja była również spowodowana tym, że spontaniczne reakcje publiczności były hamowane przez uczestniczących w koncercie radzieckich "oficjeli".

Piosenki zagrane przez Stonesów w Sali Kongresowej to: "Paint It Black", "19thy Nervous Breakdown", "Lady Jane", "Ruby Tuesday", "Mother's Little Helper", "(I Can't Get No) Satisfaction".

Gomułka ugiął się pod prośbami wnuczek

Czytaj więcej:
The Rolling Stones 1200.jpg
Serwis specjalny: The Rolling Stones

Pomysł występu w Warszawie pochodził od członków grupy. Okazją był odwołany koncert w Moskwie, gdzie władze obawiały się antykomunistycznych reakcji fanów podczas występu.

Koncert odbył się tylko dlatego, że zgodę na niego wyprosiły od Władysława Gomułki jego wnuczki.

W dniu koncertu Pałac Kultury i Nauki stał się twierdzą. Został otoczony kordonem złożonym z uzbrojonych milicjantów, funkcjonariuszy ZOMO i ORMO.

Władze obawiały się, że rozgoryczona młodzież rozpęta regularną bójkę - wszystkie bilety do Sali Kongresowej zostały rozprowadzone pomiędzy człon­ków partii komunistycznej. Dla prawdziwych fanów nie były dostępne.

I rzeczywiście, na zewnątrz Sali Kongresowej doszło do zamieszek. Ok. 10 tys. osób walczyło z milicją i wojskiem. Tysiące z nich próbowało sforsować wejście. Milicja wykorzystała oddział konny i wozy opancerzone z karabinami maszy­nowymi na wieżyczkach, gaz łzawiący i armatki wodne.

Jeden z najsłynniejszych zespołów na świecie

The Rolling Stones znacząco wpłynęli na kulturę masową i przemysł muzyczny ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zespół został założony w 1962 roku, w Londynie. Nagrali ok. 40 płyt i koncertowali na całym świecie, w tym trzykrotnie odwiedzili Polskę. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii - 250 mln egzemplarzy.

Ich singel "Satisfaction" z 1965 roku autorstwa Keitha Richardsa i Micka Jaggera stał się wyrazem buntu przeciw kulturze mieszczańskiej. Na początku XXI wieku został sklasyfikowany na drugim miejscu Listy 500 utworów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Znani z mocnego brzmienia, skandaliści na scenie i w życiu, często byli przeciwstawiani nieco "grzeczniejszej" "czwórce z Liverpoolu", czyli The Beatles. Na koncertach zapowiadano ich jako: "Rolling Stones - grupa, którą rodzice uwielbiają nienawidzić".

W skład The Rolling Stones obecnie wchodzą: Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood i Charlie Watts. Wcześniej do zespołu należeli muzycy - Brian Jones, Ian Stewart, Bill Wyman i Mick Taylor.

kk