Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 01.03.2013

Chiara Enderle laureatką konkursu im. Lutosławskiego

W finale IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego Szwajcarka Chiara Enderle zaprezentowała Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna.
Szwajcarka Chiara Enderle (2P) zwyciężyła w IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego. Drugie miejsce zajęli wspólnie Polak Dominik Płociński (P) i Hiszpan Victor Garcia Garcia (L), a trzecie Nowozelandczyk Edward Alexander King (2L).Szwajcarka Chiara Enderle (2P) zwyciężyła w IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego. Drugie miejsce zajęli wspólnie Polak Dominik Płociński (P) i Hiszpan Victor Garcia Garcia (L), a trzecie Nowozelandczyk Edward Alexander King (2L).PAP/Grzegorz Jakubowski

Drugie miejsce w konkursie zajęli ex aequo Polak Dominik Płociński i Hiszpan Victor Garcia Garcia. Na trzecim miejscu znalazł się Nowozelandczyk Edward Alexander King.
Podczas czwartkowej gali w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpiło czworo finalistów konkursu. Mieli oni do wyboru jeden z trzech utworów: Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna i Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Rafała Janiaka.
Jury konkursu - w składzie znalazło się m.in. ośmiu wiolonczelistów: Jesus Castro-Balbi, Roman Jabłoński, Jens Peter Maintz, Philippe Muller, Daniel Veis, Bartosz Koziak, Kazimierz Kord i Kazimierz Michalik - wyłoniło laureata zarówno na podstawie czwartkowej gry czwórki finalistów, jak i ich wcześniejszych wystąpień podczas przesłuchań. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 15 tys. euro. Laureatka otrzymała również nagrodę Filharmonii Narodowej w Warszawie w postaci zaproszenia do występu na jej scenie.
>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
Chiara Enderle ma 21 lat, urodziła się w Zurychu w rodzinie muzyków. Gra w trio z rodzicami w zespole Carmina Quartet. Jako solistka zdobywała międzynarodowe doświadczenie występując z wieloma orkiestrami, m.in. z Symphonic Orchestra of Zurich, Karlsbad Symphony Orchestra, Arbon Symphony Orchestra, Chamber Orchestra Graubuenden oraz Youth Symphony Orchestra w Zurich. Enderle ma za sobą występ w Wigmore Hall w Londynie, w zeszłym roku wzięła udział w Festiwalu w Salzburgu. Ukończyła studia w klasie wiolonczeli Thomasa Grossenbachera w Zurichu. Obecnie kontynuuje studia u Jensa Petera Maintza w Berlinie.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 42 młodych wiolonczelistów z całego świata, w tym pięcioro Polaków. Pozostali uczestnicy reprezentowali m.in. Francję, Rosję, Hiszpanię, Łotwę, Nową Zelandię, Turcję, Ukrainę, Koreę, Japonię, Stany Zjednoczone.
IX Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego wpisuje się w obchody Roku Lutosławskiego, ustanowionego uchwałą polskiego parlamentu. W ramach 100. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zaplanowano ponad 100 imprez w kraju i za granicą.
Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Jest to jeden z niewielu konkursów na świecie adresowanych do młodych wiolonczelistów, w konkursie mogą wziąć udział muzycy w wieku do 24 lat.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk