Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 17.10.2013

Warszawa: skwer Grzegorza Ciechowskiego na Targówku

Od soboty skwer przy Urzędzie Dzielnicy Targówek w Warszawie będzie oficjalnie skwerem Grzegorza Ciechowskiego.
Grzegorz CiechowskiGrzegorz CiechowskiFilip Miller/Wikimedia Commons/CC

Rada Warszawy zgodziła się na nadanie nowemu zieleńcowi nazwy zmarłego 12 lat temu muzyka. W sobotę od godziny 17.00 u zbiegu ulicy Kondratowicza i Kanałku Bródnowskiego wystąpi zespół śpiewający covery Republiki, będzie też teatr ognia.

To prezent dla mieszkańców, bo nazwanie skweru właśnie nazwiskiem "Obywatela GC" to był ich pomysł, przekonuje wiceburmistrz Targówka Agnieszka Szmulewicz. Podpisy w tej sprawie zebrała grupa mieszkańców, a władze dzielnicy poparły pomysł. - Grupa mieszkańców zorganizowała się żeby te podpisy zebrać - mówi Szmulewicz. W uzasadnieniu mieszkańcy wskazali, że Ciechowski często był widywany w miejscu, któremu teraz ma patronować.

Grzegorz Ciechowski przez wiele lat był mieszkańcem warszawskiego Targówka.

Debiutował w 1976 roku

Grzegorz Ciechowski - wokalista, keyboardzista, flecista, kompozytor, autor tekstów, producent - urodził się w 1957 r. w Tczewie. Debiutował w roku 1976 w roli flecisty zespołu Jazz Formation, półtora roku później trafił do Res Publiki Jana Castora, przekształconej w 1980 r. w Republikę.
Republika szybko zyskała status wielkiej gwiazdy polskiej sceny muzycznej nagrywając albumy "Nowe sytuacje" i "Nieustanne tango". Ciechowski był wokalistą i twórcą niemal całego repertuaru grupy.
W 1986 r. zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej, a tym samym rozwiązanie Republiki. W następnym roku zadebiutował jako solista albumem zatytułowanym "Obywatel G.C.".

W roku 1988 wydał album "Tak, tak!". Dwa utwory z tej płyty - "Tak... tak... to ja" i "Nie pytaj o Polskę" - stały się przebojami. W 1990 roku reaktywowała się Republika, jednak nie udało się jej uzyskać popularności, jaką miała w latach 1982-85.

Trzy Fryderyki

W październiku 1996 Ciechowski - tym razem jako Grzegorz z Ciechowa - wydał płytę "Oj DADAna" z polską muzyką ludową. To dokonanie przyniosło mu aż trzy Fryderyki (w kategoriach "album - muzyka tradycji i źródeł", "producent" i "aranżer"), a także Paszport "Polityki".
Ciechowski - przede wszystkim w roli producenta, choć również instrumentalisty - wziął udział w nagraniu albumów "Prawdziwa miłość" Atrakcyjnego Kazimierza i Cyganów, "Gemini" Kasi Kowalskiej, "Dziewczyny Szamana" Justyny Steczkowskiej i "Delfin" Krzysztofa Antkowiaka. Był też autorem tekstów piosenek Lady Pank ("Zostawcie Titanica", "Oglądamy film" i "Ratuj tylko mnie") oraz Justyny Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
Ostatnim dokonaniem Ciechowskiego była muzyka do filmu "Wiedźmin". Zmarł 22 grudnia 2001 r.

Zobacz galerię - Dzień na Zdjęciach >>>

IAR,PR Białystok,PAP, kh