Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 29.09.2011

Jak sfinansować innowacyjną działalność

Z problemem znalezienia kapitału na innowacyjne projekty boryka się wiele, zwłaszcza małych firm.
Jak sfinansować innowacyjną działalnośćfot. GPW.pl
Posłuchaj
  • Jak sfinansować innowacyjną działalność, odc. 6

Gdzie przedsiębiorcy mogą szukać środków na innowacyjną działalność - podpowiada Michał Bańka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mali i średni przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na biznes, na wprowadzenie zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych, i którzy chcieliby znaleźć źródło finansowania, mogą uzyskać wsparcie z Giełdy Papierów Wartościowych, z rynku New Connect bądź od inwestora strategicznego.

Ale takich inwestorów trzeba najpierw przekonać do swojego projektu. I tu pomocą służy PARP w ramach poddziałania 3.3.2 Innowacyjna gospodarka.

- Udzielamy wsparcia na sfinnansowanie usług doradczych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To są wydatki na przygotowanie dokumentacji, analiz, na prospekty emisyjne, studia wykonalności, biznesplany. To, co ma zachęcić potencjalnych inwestorów do tego, żeby wyłożyli swoje pieniądze na innowacyjny biznes - dodaje Michał Bańka.

Takich inwestorów można znaleźć m.in. na rynku alternatywnym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla kogo jest to dobry adres, wyjaśnia Emil Stępień, dyrektor Działu Rozwoju New Connect:

- Jest to rynek finansujący rozwój przedsiębiorczości. Początkującej, na etapie tzw. start-up-ów, ale również bardziej dojrzałej. Chcemy zaoferować inwestorom spółki z perspektywą dynamicznego rozwoju, który w szybkim tempie będzie podnosił wartość tych przedsiębiorstw.

Trzeba przy tym dodać, że są dwie ścieżki wejścia spółki na rynek New Connect. - Spełniwszy wymogi formalno-prawne, a więc mając status spółki akcyjnej, spółka może wybrać klasyczną ofertę publiczną, gdzie przygotowuje się prospekt emisyjny zatwierdzany przez KNF i po tym spółka może wejść na New Connect. Jednakże rynek New Connect zdominowany jest przez tryb pozyskiwania kapitału w ramach tzw. oferty prywatnej - zauważa ekspert.

O korzyściach, jakie daje przedsiębiorcom wejście na New Connect, przekonał się Tomasz Tokarski, prezes spółki East Pictures.

- New Connect daje niesamowite możliwości. Począwszy od tego, że jest się wiarygodnym, czyli możemy być podmiotem zainteresowania dla inwestorów giełdowych, którzy mają środki. New Connect jest to też rynek dużo łatwiejszy dla spółek rozwijających się. Nam udało się zrealizować w tym roku 5-6 produkcji. Pociągnęliśmy na kilka milionów złotych środki pochodzące z obligacji zamiennych na akcje. Zrobiliśmy również film w technologii 3D, a nawet z formatem, który rozszerza się do 5D. Pozwoliło nam to również powołać spółkę zależną, którą będzie tylko i wyłącznie zajmować się innowacyjnością technologiczną.

Niezależnie od wyboru sposobu wejścia na New Connect, firmy mogą liczyć na wsparcie ze strony PARP-u. Są jeszcze środki na ten cel.

- Mogę zachęcić państwa do składania wniosków, ewentualnie w kolejnym naborze wniosków - mówi Michał Bańka. - Już teraz można zapoznać się z dokumentacją aplikacyjną na stronie PARP-u w zakładce "Innowacyjna gospodarka" znajdą państwo informacje o wymogach, które dotyczyły wnioskodawców, którzy składali projekty w tym roku.