Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 28.03.2013

Trójka z Rzymu. "Włosi są po prosu genialni"

W specjalnym wydaniu "Do południa" gościliśmy w słonecznej Italii. Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, szef Instytutu Polskiego w Rzymie, Włosi to naród pełen niespodzianek. - Dla nich czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz - dodaje przebywający w Rzymie Paweł Drozd.
Rzym, Schody HiszpańskieRzym, Schody Hiszpańskiefot. Paweł Drozd
Galeria Posłuchaj
  • Powolny włoski ranek
  • Aromatyczne włoskie sery
  • Jakimi prawami rządzą się włoskie ulice?
  • Cała prawda o włoskim kryzysie
  • Jarosław Mikołajewski: Włosi są genialni
  • Włoska polityka: poważanie, ale nie na serio
  • Włoskie społeczeństwo a imigranci
  • Michał Margański o potędze italo disco
  • Rzym bez przedświątecznego pośpiechu
Czytaj także

Do miasta na siedmiu wzgórzach dotarła już wiosna, kwitną drzewa i kwiaty. Pogoda jest jednak wczesnowiosenna, temperatura nie przekracza 10 stopni, a słońce świeci na przemian z deszczem. Włoski dzień zaczyna się powoli najczęściej od espresso w ulubionej kawiarni. Porannej kawie towarzyszy colazione, śniadanie, tutaj jedzone zawsze na słodko.

Tradycją włoską jest też sjesta, odpoczynek i brak pośpiechu. Nie bez przyczyny ruch slow food promujący różnorodność w jedzeniu i naturalny sposób produkowania żywności narodził się właśnie w tym kraju. Każdy region włoski ma tradycyjne produkty. W regionie Lazio, w którym leży Rzym, należy do nich m.in. ser pecorino romano. Jak opowiada właścicielka firmy, którą założył jej dziadek, sery dojrzewają około 1,5 roku w jaskini mającej 2 tysiące lat. Każdy z nich jest solony ręcznie, a później ubierany w tzw. czarną suknię, tak samo jak za czasów Imperium Rzymskiego.

Mimo kryzysu włoskie espresso jest tak samo czarne, a cappuccino tak samo słodkie, jaka jest więc prawda o problemach ekonomicznych tego kraju? Jak deklarują sami Włosi jednym z efektów kryzysu jest poprawa sytuacji na drogach i zmniejszenie korków. Część rodzin musiała po prostu sprzedać drugi czy trzeci samochód. Prawa, jakimi rządzą się włoskie ulice, mogą być dla turystów zaskoczeniem. Tu czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz.

Jarosław Mikołajewski, poeta, pisarz, dziennikarz, dyplomata, były szef Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie, podkreśla, że Włosi są genialni. Można ich nie znosić, ale…

Audycję prowadzili Paweł Drozd z Rzymu i Michał Nogaś z Myśliwieckiej 3/5/7.

Audycja powstała we współpracy z Parlamentem Europejskim.