Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 15.12.2013

Dzień Dobrej Polszczyzny w Jedynce

Poprawna, sprawna, elegancka, etyczna - co to znaczy dobra polszczyzna? Odpowiedzi przez całą niedzielę szukali eksperci i słuchacze radiowej Jedynki.
Dzień Dobrej Polszczyzny w JedynceGlow Images/ East News
Posłuchaj
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o Dniu Dobrej Polszczyzny (Familijna Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski odpowiadają na pytania słuchaczy, godz. 10.45 (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski odpowiadają na pytania słuchaczy, godz. 13.45 (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski odpowiadają na pytania słuchaczy, godz. 14.45 (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski odpowiadają na pytania słuchaczy, godz. 16.45 (Niedziela z Radiową Jedynką)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski podsumowują Dzień Dobrej Polszczyzny w radiowej Jedynce (Poradnik Językowy/Jedynka)
Czytaj także

Dzień Dobrej Polszczyzny to akcja, którą organizujemy już po raz 19. Przez całą niedzielę 15 grudnia o naszym ojczystym języku rozmawiali Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski, językoznawca  i leksykograf.

Od 9.00 do 17.00 czynny był telefon dla słuchaczy zainteresowanych poprawnością i kulturą słowa. Nagrane pytania i wątpliwości językowe podczas klilku spotkań na antenie omówił prof. Andrzej Markowski.

Andrzej
Prof.  Andrzej Markowski

- Mam do Państwa prośbę, żeby pytania dotyczyły nie tylko błędów jezykowych. Na przykład, czy mówimy "tę książkę" czy "tą książkę" albo "wziąźć" czy "wziąć". Ale żeby to były również pytania dotyczące, na przykład, różnych odmian i stylów polszczyzny. Innymi słowy, pytania, które by świadczyły o znajomości polszczyzny, którą na pewno Państwo się odznaczają i którą chcą Państwo za naszym pośrednictwem wzmocnić - mówił w "Familijnej Jedynce" prof. Andrzej Markowski.

Słuchaczom zaproponowaliśmy także udział w konkursie – plebiscycie. Na pytanie: jaki udany nowy wyraz pojawił się ostatnio w polszczyźnie? napłynęło wiele propozycji. Słuchaczy nagrodziliśmy słownikami.

Regulamin konkursu "Dzień dobrej polszczyzny" >>>

pg