Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 17.03.2014

Scorsese prezentuje perełki polskiego kina w USA

Po nowojorskim sukcesie przeglądu polskich arcydzieł filmowych wybranych przez Martina Scorsese, który odbył się w lutym, organizatorzy - młodzi pasjonaci kina z Polski - planują kontynuować serię pokazów w USA.
Premiera filmu Andrzeja Wajdy Popiół i diament  według powieści Jerzego Andrzejewskiego. Obraz uznany został za szczytowe osiągnięcie artystyczne szkoły polskiej. Nz. Zbyszek Cybulski (L), który stworzył przejmującą postać Maćka Chełmickiego i Adam Pawlikowski (P). Warszawa, 1958 r.Premiera filmu Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" – według powieści Jerzego Andrzejewskiego. Obraz uznany został za szczytowe osiągnięcie artystyczne "szkoły polskiej". Nz. Zbyszek Cybulski (L), który stworzył przejmującą postać Maćka Chełmickiego i Adam Pawlikowski (P). Warszawa, 1958 r. PAP/CAF/Archiwum

Po Nowym Jorku kolejnym miejscem prezentacji, w marcu, będzie Boston, a potem przegląd wyruszy do kolejnych 10 miast amerykańskich.

Cykl projekcji "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" w nowojorskim Film Society of Lincoln Center gromadził po 100 osób na każdym pokazie. Zaproszeni goście zobaczyli 20 filmów po rekonstrukcji cyfrowej, między innymi "Niewinnych czarodziejów",  "Popiół i diament" i "Ziemię obiecaną" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wśród arcydzieł polskiego kina znalazły się też m.in. "Eroica" Andrzeja Munka, "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Krzyżacy" Aleksandra Forda i "Matka Joanna od aniołów" Jerzego Kawalerowicza, a także "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.
Kultura w radiowej Jedynce >>

Gośćmi audycji będą organizatorzy przeglądu, którzy opowiedzą o tym, jak dziś nowocześnie promować polskie kino na świecie i jakie znaczenie ma rekonstrukcja cyfrowa. Dowiemy się jak doszło do realizacji "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" i jakie były reakcje amerykańskiej publiczności.
Usłyszymy też głos samego Martina Scorsese, który opowie o swojej fascynacji filmami Wajdy, Kieślowskiego, Hasa, Munka i innych polskich reżyserów.

Na "Rozdroża kultury" w poniedziałek 17 marca o godz. 20.19 zaprasza Joanna Sławińska.

(asz)