Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 28.08.2014

Słonie, konie i delfiny. Bliskość zwierząt okupiona cierpieniem

- Nadszedł moment, gdy powinniśmy bardziej świadomie i odpowiedzialnie podróżować, a ogromną rolę w tym temacie mają do odegrania podróżujący oraz media - mówi Anna Olej-Kobus, podróżniczka.
Słonie, konie i delfiny. Bliskość zwierząt okupiona cierpieniemGlow Images/East News

Po tym, jak padł koń na trasie do Morskiego Oka rozgorzała dyskusja wokół tematu wykorzystywania zwierząt w przemyśle turystycznym. - Duża jego część polega na dawaniu nam namiastek i mówieniu, że to właśnie jest prawdziwa przygoda. Z chwilą, kiedy zaczynamy to odrzucać i bardziej świadomie dokonujemy swoich wyborów, zaczynamy też więcej widzieć, więcej przeżywać, więcej do nas dociera i tak naprawdę to jest esencją podróży - mówi Anna Olej-Kobus , podróżniczka.
Dzikie zwierzę na łańcuchu? Katarzyna Boni: coś jest nie tak >>>

Świadomość z kolei jest punktem wyjścia do podejmowania decyzji o korzystaniu z atrakcji turystycznych, w których udział biorą zwierzęta. Gość "Lata z Radiem" jako przykład podaje delfinaria, które z reguły budzą pozytywne emocje. - Im więcej się wie na temat tego, w jakich warunkach te zwierzęta są przetrzymywane i jak trafiły do delfinarium, tym większy narasta w człowieku moralny sprzeciw. Te zwierzęta nie wpływają dobrowolnie do basenów, są brutalnie odławiane i jak się mówi, a są to bardzo ostrożne szacunki, na jednego delfina w delfinarium przypada pięć zabitych - komentuje Anna Olej-Kobus.
Kulisy pozyskiwania zwierząt znakomicie pokazuje film "Zatoka delfinów". - A mówimy o zwierzętach, które są niesamowicie inteligentne, mają samoświadomość i są następnymi po ludziach, jeśli chodzi o inteligencję - podkreśla podróżniczka. Zwierzętom tym zabiera się wszystko: rodzinę, ich życie, przestrzeń, wolność.

Gość
Gość Lata z Radiem Anna Olej-Kobus, podróżniczka/ fot. Redakcja Lata z Radiem

Anna Olej-Kobus podkreśla, że chce przestrzec przed łatwym pójściem na skróty. - Przemysł turystyczny, bo to jest przemysł i co 12 osoba na świecie w nim pracuje, wykorzystuje naszą miłość do zwierząt, podając nam je niejako na tacy. Wszystkie oferty szybkiego i łatwego kontaktu z dzikim zwierzęciem na naszych warunkach, niestety odbywają się olbrzymim kosztem przyrody i tych stworzeń - wyjaśnia podróżniczka. 
Czy kontakt z delfinami ma działanie terapeutyczne i uzasadnia ich niewolę? Dlaczego przywożenie egzotycznych pamiątek z urlopu jest szkodliwe? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Małgorzata Raducha.

/ Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(sm/asz)